درمان خانگی درد کتف چپ

آسیب های ورزشی شانه چه هستند؟

پیش از نقد و بررسی راهکارهای درمان درد کتف چپ، خوب است کمی در مورد آسیب های ورزشی شانه اطلاعات کسب کنید. در واقع این سوال ایجاد می شود که درد شانه چپ و راست در صورت انجام چه ورزش هایی به وجود می آید یا اینکه آسیب های ناشی از این ورزش ها تا چه حد برای کتف مضر هستند؟ با این حساب، گام اول برای درمان کتف این است که ورزش های آسیب زا را شناسایی کنید یا اینکه بدانید چه حرکاتی به کتف شما در چه حالتی آسیب می زنند تا از ایجاد درد در این ناحیه جلوگیری به عمل آورید. چرا که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

  • آسیب مفصلی شانه ای ترقوه ای
  • دررفتگی شانه
  • آسیب کلاهک چرخاننده
  • پارگی تاندون شانه
  • پارگی کپسول مفصل شانه

در اغلب این موارد توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید و اگر درد شدیدی دارید که در حد یک کوفتگی ساده یا درد ناشی از کشش و خستگی نیست، درمان های خانگی نمی توانند راه حل مناسبی باشند. اما در مقابل اگر درد شما به صورت التهاب، کوفتگی، درد جزئی و یا حتی درد شدیدی که در طول زمان از بین می رود و مشکل حرکتی برای شما ایجاد نمی کند، ظاهر می شود، می توان ادعا کرد که به احتمال زیاد روش های درمان خانگی منجر به بهبود این نوع از درد کتف یا شانه چپ و راست شما خواهند شد.

 درمان خانگی درد کتف چپ

درمان های خانگی درد شانه

اگر پس از تمرین دچار التهاب، کوفتگی و درد جزئی در ناحیه کتف شده اید و یا حس می کنید دردی کوتاه مدت و در عین حال طاقت فرسا دارید و می خواهید آن را رفع کنید، راهکارهای زیر می توانند شما را از آسیب های ورزشی شانه و هر حالت نرمالی از درد کتف، خلاص کنند:

استفاده از کمپرس سرد

یکی از بهترین راه  حل هایی که برای تسکین درد کتف یا آسیب های ورزشی شانه پیشنهاد می شود، استفاده از کمپرس سرد است. در واقع دمای سرد منجر به بی حس شدن ناحیه مورد نظر می شود و به همین ترتیب از درد و التهاب موجود می کاهد.

توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید یخ را به صورت مستقیم بر روی پوست خود قرار دهید، چرا که امکان رخ دادن سرمازدگی وجود دارد. بنابراین بهتر است چند تکه یخ را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و سپس کیسه را در یک حوله نازک بپیچید. حال باید کمپرس سرد آماده شده را برای مدت 10 الی 15 دقیقه بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. در صورتی که می خواهید تورم موجود کاهش پیدا کند، خوب است پس از دو ساعت دوباره کمپرس سرد را اعمال کنید. تا زمانی که درد و تورم رفع نشده است، این کار را ادامه دهید.

راه حل دیگر نیز خیس کردن یک حوله تمیز در آب سرد و مالیدن آن بر روی شانه های آسیب دیده است. اگر التهاب و درد شدیدی در کتف شما وجود ندارد، حوله سرد گزینه بهتری برای شما است.

استفاده از کمپرس گرم

درست مانند کمپرس سرد، کمپرس گرم نیز می تواند راه حل مناسبی برای شما باشد که تا از درد، التهاب و تورم ناشی از آسیب های ورزشی شانه رهایی پیدا کنید. البته توصیه می شود که حداقل پس از گذشت 48 ساعت از رخ دادن آسیب، از کمپرس گرم استفاده کنید. همچنین که کمپرس گرم می تواند برای کاهش درد ناشی از تنش عضلات هم مفید باشد.

به منظور استفاده از کمپرس گرم برای درمان درد کتف ابتدا باید کیسه مناسب را با آب داغ پر کنید، سپس دراز بکشید و کیسه را بر روی شانه ای که درد می کند قرار دهید. این کار را چند بار در روز به مدت 15 دقیقه انجام دهید تا درد کتف تان برای همیشه تسکین پیدا کند. البته می توانید به مدت 5 الی 10 دقیقه هم زیر دوش آب گرم بایستید؛ توجه داشته باشید که در این حین باید بی حرکت بمانید تا شانه آسیب دیده در یک نقطه در معرض جریان تسکین دهنده آب قرار بگیرد. در حالت کلی افرادی که حرکت ورزشی و کششی زیادی انجام می دهند، خوب است روزانه یک الی دو بار از دوش آب گرم استفاده کنند.

فشرده سازی و بالا بردن

یکی دیگر از راهکارهای مفید برای درمان درد کتف و آسیب های ورزشی شانه، فشرده سازی و بالا بردن ناحیه آسیب دیده است. چرا که این عملیات سبب کاهش تورم با استفاده از توزیع فشار یکنواخت در آن ناحیه می شود و ارتفاع دادن نیز می تواند با افزایش جریان خون، بهبود بهتر و سریع تر را تسهیل کند.

برای انجام این کار باید با استفاده از یک باند الاستیک یا پوشش گرم، ناحیه مدنظر را فشرده کنید و همچنین شانه خود را به وسیله بالش کمی بالاتر از بدن خود قرار دهید تا تسکین پیدا کرده و بهبود یابد.

لازم به ذکر است که بستن بیش از حد یک ناحیه می تواند فشار خون را کاهش دهد و در نتیجه شرایط بدتر خواهد شد.

ماساژ دادن ناحیه آسیب دیده

ماساژ ملایم عضلات شانه، یکی دیگر از راهکارهای عالی برای درمان آسیب های ورزشی شانه یا درد کتف است که افزون بر بهبود گردش خون، منجر به کاهش تورم و انقباض می شود.

بهتر است از شخص دیگری برای ماساژ دادن کمک بگیرید. پیش از شروع کار باید دوش آب گرم بگیرید تا ماهیچه های منقبض شده شما ریلکس شوند. برای نتیجه بهتر ماساژ می توانید از روغن هایی چون زیتون، نارگیل، کنجد و.. استفاده کنید. لذا روغن مورد نظرتان را کمی گرم کنید و روی شانه آسیب دیده بمالید. منقبض کردن عضلات شانه را به آرامی انجام دهید و به منظور تسکین درد و بهبود جریان خون، حالا باید فشار وارد کنید. ماساژ را به مدت 10 دقیقه انجام دهید و در ادامه با استفاده از قرار دادن یک حوله گرم بر روی ناحیه آسیب دیده، به بهبود نتیجه کمک خواهید کرد.

برای بهبود کامل درد کتف، خوب است چند بار در روز عملیات ماساژ را انجام دهید.

انجام دادن تمرینات کششی و تقویتی شانه

معمولا افراد پس از انجام دادن ورزش هایی که شانه را هدف قرار می دهند، دچار شانه درد می شوند که با انجام یک سری تمرینات کششی و تقویتی می توان این درد را کاهش داد. البته که این تمرینات برای افزایش طول ماهیچه ها و در نتیجه بهبود انعطاف پذیری و تحرک نیز نقش موثری را ایفا می کنند. از جمله این تمرینات می توان به صاف ایستادن به مدت 5 ثانیه و بالا نگه داشتن شانه ها اشاره کردی که در این حین باید تیغه های شانه خود را به عقب و روی هم فشار بدهید. نگه داشتن بدن در این حالت برای 5 ثانیه به منعطف شدن عضلات کمک می کند. این فرآیند را به مدت 10 دقیقه مدام تکرار کنید تا در نهایت آرام شدن عضلات بدن تان را به وضوح مشاهده کنید.

علاوه بر این، تمرینات متعددی هستند که به بهبود و تقویت شانه هایتان کمک می کنند. می توانید برای درک بهتر این ورزش ها را در یوتیوب ببینید.

استراحت درست و اصولی

یکی از مسائل مهمی که متاسفانه اهمیت آن نادیده گرفته می شود، استراحت مناسب است. در واقع دور نگه داشتن شانه پر درد از هرگونه تحرک بی مورد به منظور کاهش درد و التهاب، خود یک راهکار عالی برای درمان سریع است. استراحت فعال یعنی اگر در حال تجربه آسیب های ورزشی شانه یا درد کتف هستید باید از بلند کردن وسایل سنگین بپرهیزید و از انجام فعالیت هایی که درد شما را افزایش می دهند بپرهیزید. بنابراین منظور از استراحت اصولی این نیست که شما برای چند ساعت در خانه بخوابید و سپس دوباره همان حجم سنگین را به شانه های خود تحمیل کنید.

طب سوزنی و طب فشاری

از جمله درمان های سنتی چینی که در کشور ما بسیار مورد قبول واقع شده است، طب سوزنی و طب فشاری است که به منظور تسکین درد و بهبود عملکرد شانه بسیار مفید محسوب می شود. در این روش، درمانگر با استفاده از سوزن های نازک، به نقاط خاص مورد نظر فشار لازم را اعمال می کند که در نتیجه آن کاهش درد صورت می گیرد. در مقابل طب فشاری نیز در همان نقاط اما بدون سوزن انجام می شود.

مصرف ویتامین D

ویتامین D یکی از انواع ویتامین لازم برای عملکرد مناسب غضروف و عضلات مهم بدن است. به همین سبب کمبود این ویتامین منجر به درد عمومی عضلانی و گرفتگی عضلات می شود که برای بدن بسیار مضر است. همچنین کمبود ویتامین D در بدن اجازه نمی دهد سیستم اسکلتی کلسیم مورد نیاز را دریافت کند. بنابراین مصرف مرتب ویتامین دی را برای تقویت عضلات و کاهش درد خود را نادیده نگیرید.

برای جذب ویتامین دی مورد نیاز بدن باید حدود ده دقیقه در روز در معرض نور خورشید قرار بگیرید. همچنین مصرف غذاهای غنی از این ویتامین چون ماهی های سالمون، تن و خال مخالی، زرده تخم مرغ، شیر سویا، غلات و.. نیز برای دریافت ویتامین مورد نیاز بدن پیشنهاد می شود.

استفاده از زنجبیل

زنجبیل به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خود برای کاهش درد و التهاب بسیار مناسب است. همچنین که زنجبیل برای بهبود گردش خون و بهبود سریع بسیار مفید است. بنابراین مصرف چای زنجبیل، روغن زنجبیل و.. برای این منظور پیشنهاد می شود.

استفاده از زردچوبه

زردچوبه عملکرد خوبی در تسکین درد دارد و برای همین هم معمولا برای آسیب های ورزشی شانه و درد کتف می توان از مصرف زردچوبه نتیجه مطلوب گرفت. در واقع زردچوبه حاوی کورکومین است که خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد و برای کاهش پیدا کردن درد و التهاب بسیار مناسب است.

برای استفاده از زردچوبه می توانید با مخلوط کردن 2 قاشق غذاخوری پودر زردچوبه و 1 قاشق روغن نارگیل، خمیر درمانی درست کنید؛ سپس خمیر آماده شده روی عضلات دردناک بمالید و اجازه دهید خشک شود؛ در نهایت آن را با آب گرم بشورید و ناحیه مورد نظر را ماساژ دهید. البته می توانید با زردچوبه و شیر، یک نوشیدنی درست کنید و آن را با عسل شیرین کرده و دو بار در روز بنوشید.

ناگفته نماند که در صورت استفاده از داروهای رقیق کننده خون باید از مصرف زیاد زردچوبه خودداری کنید.

استفاده از سرکه سیب

یکی دیگر از موادی که برای تسکین آسیب های ورزشی شانه و درد کتف پیشنهاد می شود، سرکه سیب است که در حیطه درمان خانگی نقش پررنگی را بر عهده دارد. خواص ضد التهابی و قلیایی سرکه سیب است از آن یک داروی موثر برای کاهش درد و التهاب مفاصل می سازد. بنابراین می توانید 2 فنجان سرکه سیب فیلتر نشده و خام را در وان گرم حمام بریزید و حدود 20 الی 30 دقیقه از این وان آب گرم لذت ببرید. خوب است برای چند روز این کار را تکرار کنید تا درد با شانه های شما وداع بگوید. البته راه حل دیگر این است که سرکه سیب را با آب گرم و عسل مخلوط کنید و بنوشید.

استفاده از اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس یک راهکار عالی برای درمان و تسکین ماهیچه های خسته و التهاب است. برای استفاده از این روغن نیز می توانید همانند سرکه سیب، چند قطره اسانس اسطوخودوس را به آب گرم وان اضافه کنید و با قرارگیری به مدت 30 دقیقه در این آب، عضلات دردناک شانه خود را آرام خواهید کرد.

همچنین می توانید برای ماساژ دادن هم از این روغن استفاده کنید. چند قطره اسانس اسطوخودوس را در 1 الی 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون گرم مخلوط کرده و از آن در فرآیند ماساژ استفاده کنید.

در نهایت امیدواریم تمام موارد ذکر شده بتوانند راه حلی موثری برای درمان آسیب های ورزشی شانه و تسکین درد کتف باشند. لازم است دوباره یادآور شویم که در صورت جراحت جدی و درد شدید یا غیرمعمول، مراجعه به پزشک متخصص ضروری است.

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد " درمان خانگی درد کتف چپ" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با " درمان خانگی درد کتف چپ"، کلیک کنید.