کمیته ملی احیای تالاب گاوخونی راه‌اندازی شود

کمیته ملی احیای تالاب گاوخونی راه‌اندازی شود

چراغونی/اصفهان فرماندار ورزنه گفت: در دولت چهاردهم ضرورت دارد کمیته ملی احیای تالاب گاوخونی راه‌اندازی و حقابه تالاب دیده شود تا شاهد بحران ریزگردها نباشیم.

سعید رحیمی در گفت‌وگو با چراغونی درباره خشکی تالاب گاوخونی و تبعات آن، اظهار کرد: در جدول منابع و مصارف، حقابه تالاب گاوخونی دیده شده است اما در چند سال گذشته شرکت آب منطقه‌ای و وزارت نیرو به همان جدول منابع و مصارف که قانون خودشان است عمل نکرده‌اند به همین دلیل اکنون بیش از ۹۹ درصد مساحت تالاب خشک است که این خشکی و نرسیدن آب به آن سبب شده در چندماه گذشته بحران ریزگردها تشدید شود به طوری که با کوچک‌ترین وزش باد، ریزگردها داخل هوای شهرهای اطراف و از جمله اصفهان می‌شود.

وی افزود: این مشکل سبب بحران ریزگرد برای استان اصفهان و پایین آمدن کیفیت زندگی و افزایش بیماری در استان شده و روی سرمایه‌گذاری در اصفهان تأثیر منفی می‌گذارد. حقابه تالاب گاوخونی باید به موقع داده و به قانون عمل شود تا دچار این بحران‌ها نشویم.

فرماندار ورزنه تصریح کرد: در دولت چهاردهم ضرورت دارد کمیته ملی احیای تالاب گاوخونی راه‌اندازی شود. طبق کنوانسیون رامسر در ذیل تالاب‌های زنده هستیم و اگر وضع به همین منوال پیش رود و تالاب خشک شود از کمیسیون رامسر خارج می‌شویم که تبعات بدی دارد، به‌طوری که در ذیل کنوانسیون مونترال خواهیم رفت که برای کشور و استان اصفهان زیبنده نیست.

رحیمی خاطرنشان کرد: رهاسازی آب در تالاب گاوخونی مطالبه مردم است و کف خشک تالاب منبع ریزگرد برای استان شده است. وقتی حقابه به صنعت، شرب و کشاورزی می‌دهند حقابه تالاب گاوخونی نیز باید داده شود که شرکت آب منطقه‌ای و وزارت نیرو باید در این باره اقدام کنند.

پایان خبر چراغونی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کمیته ملی احیای تالاب گاوخونی راه‌اندازی شود" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کمیته ملی احیای تالاب گاوخونی راه‌اندازی شود"، کلیک کنید.