کارگردان ایرانی عضو آکادمی اسکار شد

کارگردان ایرانی عضو آکادمی اسکار شد

آفتاب‌‌نیوز :

آکادمی علوم و هنر‌های سینمایی اسکار از ۴۸۷ هنرمند و مدیر که با مشارکت خود در فیلم‌های سینمایی متمایز شده‌اند، دعوت به عضویت در این نهاد کرد.

«بیل کرامر» مدیر عامل آکادمی و «جانت یانگ» رئیس آکادمی در این باره گفتند: «از اعضای جدید آکادمی امسال استقبال می‌کنیم و بسیار هیجان‌زده هستیم. این هنرمندان و متخصصان بسیار با استعداد از سراسر جهان تأثیر قابل توجهی بر جامعه فیلمسازی ما گذاشته‌اند».

بهرام بیضایی سینماگر سرشناس ایرانی در دو شاخه کارگردانی و نویسندگی برای عضویت در آکادمی اسکار دعوت شده است. او یکی از ۸ نفری است که امسال در بیش از یک شاخه به عضویت آکادمی درآمده است.

«باشو غریبه کوچک»، «مرگ یزدگرد»، «چریکه تارا»، «کلاغ»، «سفر»، «مسافران»، «شاید وقتی دیگر»، «سگ‌کشی» و … از جمله آثار سینمایی این کارگردان است که در عرصه تئاتر هم فعال است.

همچنین مریم کشاورز در بخش نویسندگی و نسیم گرجی تهرانی نیز در بخش تدوین و یگانه مقدم انیمیشن‌ساز ایرانی برای عضویت در آکادمی اسکار دعوت شده‌اند.

«لیلی گلدستون» ستاره فیلم «قاتلان ماه کامل»، «سلین سانگ» کارگردان فیلم «زندگی‌های گذشته»، «آلیس دیوپ» کارگردان فرانسوی و بازیگرانی، چون «جسیکا آلبا»، «کاترین اوهارا» و «فیونا شاو» از جمله ۴۸۷ هنرمندی هستند که برای پیوستن به آکادمی علوم و هنر‌های تصاویر متحرک دعوت شده‌اند.

در میان دعوت شدگان امسال، ۷۱ نامزد اسکار و ۱۹ برنده اسکار به چشم می‌خورند.

اگر همه این هنرمندان دعوت آکادمی اسکار را بپذیرند، تعداد اعضای آکادمی به ۱۰۹۱۰ نفر می‌رسد که از این تعداد ۹۹۳۴ نفر واجد شرایط رای دادن در نود و هفتمین دوره اسکار در سال ۲۰۲۵ خواهند بود.

در سال‌های اخیر، آکادمی تلاش‌های خود را بر افزایش تنوع در میان شاخه‌های خود متمرکز کرده است. تعداد مدعوین در چند سال گذشته در حدود ۴۰۰ نفر در هر سال باقی مانده است که از ۸۱۹ دعوت شده در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است.

آکادمی اسکار اعلام کرده دعوت‌شدگان امسال شامل ۴۴ درصد زنان (افزایش ۴ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۳) و ۴۱ درصد از اقلیت‌های قومی و نژادی (۷ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۲۳) است. در مجموع ۵۶ کشور و منطقه خارج از ایالات متحده در میان اعضای جدید حضور داشتند که ۵۶ درصد از دعوت شدگان را تشکیل می‌دادند.

با اضافه شدن اعضای سال ۲۰۲۴، آکادمی اکنون شامل ۳۵٪ زن، ۲۰٪ از اقلیت‌های نژادی و ۲۰٪ از کشور‌ها و مناطق خارج از ایالات متحده است.

آکادمی سال گذشته از ۳۹۸ عضو جدید از جمله «تیلور سویفت»، «هوی کوان» بازیگر برنده اسکار و ستارگانی مانند «پل مسکال» و «آستین باتلر» برای پیوستن به آکادمی اسکار دعوت کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کارگردان ایرانی عضو آکادمی اسکار شد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کارگردان ایرانی عضو آکادمی اسکار شد"، کلیک کنید.