ناسا هشدار داد: سنگی آسمانی هم اندازه هواپیما با سرعت 8 کیلومتر بر ثانیه به زمین نزدیک می شود

تینا مزدکی: چشمان هوشیار ناسا در آسمان، سیارکی به نام 2024 LB4 را شناسایی کرده اند که پیش بینی می شود فردا از نزدیکی زمین بگذرد. این سیارک که ازنظر اندازه با هواپیمای مسافربری تجاری با طول تقریبی 30 متر قابل مقایسه است، در مسیری قرار دارد که آن را به 2٫9 میلیون کیلومتری سیاره ما (8 برابر دورتر از ماه) خواهد رساند. پیش بینی شده که فردا 16 ژوین 2024 (27 خرداد 1403) این سیارک با سرعت خیره کننده 7٫59 کیلومتر بر ثانیه از کنار زمین بگذرد.

کشف و ردیابی 2024 LB4 بخشی از تلاش های مداوم ناسا برای نظارت بر اجرام نزدیک به زمین (NEO) است. NEO به سیارک های ریز و درشتی گفته می شود که مدار حرکت شان به دور خورشید از نزدیکی مدار زمین می گذرد یا آن را قطع می کند و بالقوه می توانند تهدیدی برای جهان ما باشند. درحالی که اصطلاح «اندازه هواپیما» ممکن است تصاویری از یک تاثیر فاجعه بار را تداعی کند، اما درک زمینه و مقیاس فضا مهم است. مسافتی که 2024 LB4 از آن عبور می کند، طبق استانداردهای نجومی ایمن در نظر گرفته می شود، زیرا نزدیک به هشت برابر فاصله زمین و ماه است.

ناسا هشدار داد: سنگی آسمانی هم اندازه هواپیما با سرعت 8 کیلومتر بر ثانیه به زمین نزدیک می شود

آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) از طریق مرکز مطالعات اشیای نزدیک به زمین (CNEOS) مراقب این دسته از اجرام آسمانی است. CNEOS با استفاده از شبکه ای از تلسکوپ ها و سیستم های راداری، مدار، اندازه و خطرات احتمالی سیارک هایی مانند 2024 LB4 را محاسبه می کند. این سیارک خاص یکی از سیارک هایی است که به طورمعمول توسط زمین جذب می شود و یادآور محیط پویا و همیشه در حال تغییر منظومه شمسی است.

ردیابی سیارک ها فرآیند پیچیده ای است که شامل مشاهده جسم در طول زمان برای اصلاح مدار آن و پیش بینی مسیرهای آینده است. برای LB4 2024، مشاهدات داده های کافی را ارایه کرده اند تا به دانشمندان اطمینان دهند که سفر آن به برخورد با زمین ختم نمی شود. بااین حال، مطالعه چنین اجرامی بینش های ارزشمندی را در مورد ترکیب و رفتار سیارک ها ارایه می دهد که می تواند به ماموریت های آینده یا دفاع از سیاره کمک کند.

دفتر هماهنگی دفاع سیاره ای ناسا (PDCO) وظیفه شناسایی و کاهش تهدیدات احتمالی NEOها را بر عهده دارد. با همکاری سایر آژانس های ایالات متحده و شرکای بین المللی، PDCO برنامه هایی را برای محافظت از زمین در برابر برخوردهای احتمالی انجام داده و هماهنگ می کند. یکی از این برنامه ها، آزمایش تغییر مسیر دوگانه سیارک (DART) بود که با موفقیت مدار یک قمر کوچک را در منظومه سیارکی دوتایی دیدیموس تغییر داد و روشی قابل قبول برای انحراف سیارک را نشان داد.

ناسا هشدار داد: سنگی آسمانی هم اندازه هواپیما با سرعت 8 کیلومتر بر ثانیه به زمین نزدیک می شود

سیارک 2024 LB4 به تنهایی از کنار ما نمی گذرد. این سیارک بخشی از گروه بزرگ تری از سیارک ها است که در خرداد 1403 به نزدیک ترین فاصله خود از زمین خواهند رسید. این گروه شامل سیارک 2024 LZ2 است که در 25 خرداد به فاصله 1٫32 میلیون کیلومتری زمین می رسد و هم چنین سیارک 2024 LH3، جرم بزرگ تری به اندازه 45 متر که در 27 خرداد از فاصله ایمن 5 میلیون کیلومتری زمین خواهد گذشت.

تحقیق و مراقبت از سیارک ها برای گسترش دانش ما در مورد کیهان و حفاظت از زمین ضروری است. اگرچه LB4 2024 تهدیدی نیست، اما نشان دهنده توانایی ناسا و شرکای آن برای نظارت دقیق بر همسایگی زمین است. اطلاعات به دست آمده از این تعاملات نزدیک، درک ما را گسترش می دهد و ما را برای رسیدگی به مشکلاتی که ممکن است از سوی همسایگان ما در آینده پیش بیاید، مجهز می کند.

منبع: timesofindia.indiatimes

54323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ناسا هشدار داد: سنگی آسمانی هم اندازه هواپیما با سرعت 8 کیلومتر بر ثانیه به زمین نزدیک می شود" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ناسا هشدار داد: سنگی آسمانی هم اندازه هواپیما با سرعت 8 کیلومتر بر ثانیه به زمین نزدیک می شود"، کلیک کنید.