جیمزوب برخورد سیارک ها با یکدیگر را رصد کرد

جیمزوب برخورد سیارک ها با یکدیگر را رصد کرد

تلسکوپ فضایی جیمز وب شواهدی را مشاهده کرده است که به برخورد سیارک ها در منظومه ستاره ای مجاور اشاره می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری چراغونی به نقل از اسپیس، تلسکوپ فضای جیمز وب، در سیستم ستاره ای مجاور، برخورد سیارک ها را شناسایی کرده است. این مشاهده راهی برای درک بهتر نحوه شکل گیری سیارک ها و تاثیر آنها بر فضاپیما ها از طریق پدیده های بزرگتر در خارج از سیاره های منظومه شمسی باز می کند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب اکنون توانسته یکی از بزرگترین برخورد های سیارک ها در سیستم ستاره ای مجاور شناسایی کند. این برخورد که احتمالاً نشانه ای از تشکیل سیاره ها در سیستم ستاره ای مجاور است، در تاریخ 29 فوریه 2023 رخ داده است.

تصاویر به دست آمده از این برخورد نشان دهنده این است که یک سیارک دیگر، در اثر برخورد با سیار های دیگری در این سیستم، به خرد شده است. این رویداد نادر حکایت از آن دارد که تحقیقات پیرامون سیارات، سیارک ها و سیستم های ستاره ای فراتر از منظومه شمسی، اهمیت بسیاری دارد.

این پژوهش ها می تواند به دانشمندان کمک کند تا بیشتر درک کنند که چگونه سیارک ها و سایر اجسام به همراهی سیاراتی مانند زمین تشکیل شده اند و چگونه آنها بر سیارات و فضاپیما ها تاثیر می گذارند. این نتایج می تواند به آنها کمک کند تا بهتر درک کنند که چگونه جهان اطراف ما شکل گرفته و چگونه می توان آن را بررسی کرد. 

محققان پایگاه زمینی شرح می دهند، آنچه که می توان اینجا مشاهده کرد نحوه شکل گیری سیارات سنگی و دیگر اجرام در زمان واقعی است؛ علاوه براین، گرد و غبار حاصل از برخورد، جرمی برابر با صد هزار برابر سیارکی دارد که در پی کشته شدن یک دایناسور شکل می گیرد.

سیارک های در حال برخورد با هم در بتا پیکتوریس، یک منظومه ستاره ای که 63 حدود میلیون سال نوری از منظومه شمسی قرار دارد، دیده شدند. این منظومه ستاره ای به خاطر جوانی نسبی خود شناخته شده است و با 25 ال 20 میلیون سال سن در مقایسه با منظومه شمسی 4.6 میلیارد ساله مانند یک نوزاد آسمانی است.

این واقعیت که بتا پیکتوریس هنوز در اوایل شکل گیری سیاره ها به سر می برد به این معنی است که رصد سیارک های برخوردی در این منظومه ستاره ای می تواند به شناسایی فرآیند های گذشته منظومه شمسی کمک کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جیمزوب برخورد سیارک ها با یکدیگر را رصد کرد" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جیمزوب برخورد سیارک ها با یکدیگر را رصد کرد"، کلیک کنید.