ضربه سخت جنگ اوکراین به درآمد غول گازی روسیه

ضربه سخت جنگ اوکراین به درآمد غول گازی روسیه

عملیات نظامی روسیه در اوکراین، به شدت به فروش گاز و سهم بازار غول گازی گازپروم ضربه زد به طوری که ممکن است به مدت بیش از یک دهه، نتواند حجم فروش و درآمد سابق خود را احیا کند.

به گزارش چراغونی، طبق گزارشی که به سفارش مدیران گازپروم تهیه شده و توسط روزنامه فایننشیال تایمز منتشر شد، فروش از دست رفته گازپروم، ممکن است هرگز احیا نشود و مسیرهای صادرات به چین، قادر به جبران بازار اروپایی از دست  رفته نخواهند بود.

نویسندگان این سند 151 صفحه ای نوشتند: پیامدهای اصلی تحریم ها برای گازپروم و صنعت انرژی، کاهش حجم صادرات است که حداقل تا سال 2035، به سطح 2020 که جنگ اوکراین آغاز نشده بود، برنخواهد گشت.

گازپروم از فناوری بومی برای تولید گاز طبیعی مایع (ال ان جی) در مقیاس بزرگ، برخوردار نیست. بنابراین، نقش این شرکت در صادرات گاز از طریق خط لوله کاهش پیدا کرده و بر همین اساس، نقش گازپروم در صنعت گاز هم تنزل پیدا می کند.

روسیه و گازپروم روی افزایش فروش گاز به چین از طریق خط لوله حساب می کنند اما مذاکرات برای خط لوله دوم، به دلیل اختلاف بر سر قیمت فروش گاز به پکن، پیشرفت چندانی نداشته است.

طبق این گزارش که به سفارش مدیریت گازپروم تهیه شده است، این غول گازی شاهد کاهش سهم بازار و نفوذ خود خواهد بود.

یکی از راه های حفظ موقعیت مسلط در بازار داخلی این است که گازپروم به دنبال رفتار ترجیحی از سوی کرملین باشد. نویسندگان این گزارش خاطرنشان کردند این شرکت همچنین باید به دنبال بهره برداری از انحصار خود بر زیرساختهای روسیه برای انتقال گاز طبیعی باشد.

روسیه از زمان آغاز حمله نظامی به اوکراین، شاهد کاهش قابل توجه صادرات گاز خود به اروپا بوده است. مسکو قبل از جنگ، حدود یک سوم از کل گاز مورد نیاز اروپا را تامین می کرد. اما صادرات گاز شرکت گازپروم به اروپا در سال میلادی گذشته، 55.6 درصد در مقایسه با سال 2022، کاهش یافت.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در نتیجه، گازپروم اولین زیان خالص سالانه خود در 23 سال گذشته را برای سال 2023 ثبت کرد که نشان دهنده تغییر قابل توجهی در عملکرد مالی است که به کاهش ارسال گاز به اروپا و فشار قیمت ها نسبت داده می شود.

پایان خبر چراغونی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ضربه سخت جنگ اوکراین به درآمد غول گازی روسیه" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ضربه سخت جنگ اوکراین به درآمد غول گازی روسیه"، کلیک کنید.