نمایش عکس های زیست محیطی از کیارستمی، کیانیان و 8 هنرمند دیگر

همزمان با روز جهانی محیط زیست، نمایشگاه با محوریت عکس های زیست محیطی در گالری ثالث افتتاح خواهد شد؛ این نمایشگاه با تصاویری از مهرداد افسری، افشین شاهرودی، محمدرضا شریف زاده، کیارنگ علایی، محمود کلاری، عباس کیارستمی، رضا کیانیان، مهدی مقیم نژاد، سروش میلانی زاده و مهدی وثوق نیا برپا شده است.

به گزارش چراغونی، نمایشگاه گروهی عکس «زاستار» جمعه 18 خرداد 1403 از ساعت 16 تا 22 در گالری ثالث افتتاح خواهد شد؛ این نمایشگاه را پژمان دادخواه گردآوری کرده است و آثار به نمایش درآمده اش دارای رویکرد زیست محیطی است. 

زاستار عکس هایی از  10 هنرمند را به نمایش گذاشته که هرکدام به شکل های مختلف به مقوله طبیعت و محیط زیست پرداخته اند. آثار مهرداد افسری، افشین شاهرودی، محمدرضا شریف زاده، کیارنگ علایی، محمود کلاری، عباس کیارستمی، رضا کیانیان، مهدی مقیم نژاد، سروش میلانی زاده و مهدی وثوق نیا را می توان بر دیوارهای گالری ثالث دید. 

پژمان دادخواه ـ کیوریتور این نمایشگاه ـ در بیانیه «زاستار» آورده است: 

«زیست مدرن و تجربه فرهنگی جدید باعث شده تا ارتباط انسان با طبیعت کمتر و گاه متفاوت تر شود و آن رابطه مسالمت آمیزی که پیش تر میان انسان و طبیعت ـ به مثابه مادر ـ وجود داشت، امروز شکل استثماری و سلطه طلبانه پیدا کند. در چنین وضعیتی آن طبیعتِ بکر، یا فراموش شده و یا پس از تخریب، جایش را به محیط زیست تصنعی داده است. در واقع تفکر انسان محوری به عنوان عامل ویرانی، واقعیت را منحصراً از چشم انداز انسان بررسی می کند و انسان امروزی با نگرش و رویکرد انسان محورانه خود را مرکز عالم دانسته و با سلطه بر طبیعت در راستای مصرف گرایی و صنعتی شدن، به بهره کشی از طبیعت و تخریب محیط زیست می پردازد. از طرفی دیگر، نگاه زیست بوم محور بر این باور است که انسان جزیی از طبیعت است و طبیعت و محیط زیست ارزشمند هستند و می توان به طبیعت و محیط زیست در مقام مادری که انسان در دل آن پرورش می یابد، نگریست و به حفاظت از آن پرداخت.

اگر چه از ابتدای تاریخ هنر، طبیعت در آثار هنری و ادبی همه اقوام تجلی یافته و منبع الهام بسیاری از هنرمندان بوده است، اما در جهان کنونی مشکلات و دغدغه های زیست محیطی توجه هنرمندان را بیش از پیش به خود جلب کرده و واکنش هنرمندان نسبت به این مساله مهم در آثار هنری نمود یافته است. در این راستا شاهد نگرش اخلاق محورانه، دغدغه مندانه و آگاه سازی بشریت در حوزه اخلاق زیست محیطی هستیم. به عبارتی یکی از راه های بازگشت به طبیعت و دوستی و محافظت از محیط زیست در مقابل تهدیدات سلطه طلبانه، نمایش مضامین مربوط به طبیعت در آثار هنری است. هنر و در این جا عکاسی محملی می شود برای بازتاب پدیده های طبیعی، ارتقای رابطه ما با طبیعت، ستایش طبیعت، بازنگری رابطه فرهنگ و طبیعت، زمینه سازی نگرش جدید نسبت به طبیعت و بیان آموزه های اخلاق زیست محیطی. 

حال می تواند این نمایش دارای تطابق مکانی باشد و ارتباطی واضح و مبرهن میان امر بازنمایی شده و مرجع مکانی وجود داشته باشد، می تواند استعاری و شاید غیر مکانی باشد و به ناکجا آباد و فرامکان اشاره کند و تفسیری نو از رابطه انسان و طبیعت به دست دهد.»

نمایش عکس های زیست محیطی از کیارستمی، کیانیان و 8 هنرمند دیگر

این نمایشگاه جمعه 18 خردادماه افتتاح خواهد شد و جهت بازدید از این نمایشگاه می توان هر روز از ساعت 10 تا 21 و جمعه ها 16 تا 22 به گالری ثالث واقع در خیابان کریمخان زند، بین ایرانشهر و ماهشهر، شماره 148 مراجعه کرد.

اختتامیه این رویداد هنری 29 خرداد ماه 1403 از ساعت 10 تا 18 برگزار خواهد شد.

پایان خبر چراغونی 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نمایش عکس های زیست محیطی از کیارستمی، کیانیان و 8 هنرمند دیگر" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نمایش عکس های زیست محیطی از کیارستمی، کیانیان و 8 هنرمند دیگر"، کلیک کنید.