نظام تعلیم و تربیت؛ راهبردی ترین عنصر تاریخ ساز نظام اسلامی در نگاه امام خمینی(ره)

نظام تعلیم و تربیت؛ راهبردی ترین عنصر تاریخ ساز نظام اسلامی در نگاه امام خمینی(ره)

وزیر آموزش و پرورش ضمن بیان اینکه در نگاه امام(ره) نظام تعلیم و تربیت راهبردی ترین عنصر تاریخ ساز نظام اسلامی و پیشران آن هست تاکید کرد: این نگاه در دولت رییس جمهور شهید سرلوحه عمل قرار گرفت و تحولات بزرگی با این نگاه رقم خورد که قله این  تحولات، اجرایی سازی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است.

به گزارش چراغونی، رضامراد صحرایی در پیام ویدیویی که به مناسبت رحلت جانسوز بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران منتشر کرد گفت:
بعضی از نیروهای انقلاب اسلامی حماسه ساز هستند مانند شهید بهشتی که روز شهادت او یک حماسه در ایران شکل گرفت؛ بعضی دیگر نیز جریان ساز هستند همچون شهید مطهری که جریانی ساخت که معیار همه مکاتب فکری درون انقلاب اسلامی شد. بعضی دیگر شاخص ساز شدند مثل شهید رجایی که امروز شاخص یک مدیر تراز انقلاب اسلامی ایران است. همچنین بعضی دیگر مکتب ساز هستند مانند شهید سلیمانی که مکتبی با اندیشه او ساخته شد که بر گرفته از مکتب امام (ره)است و بعضی دیگر مانند رییس جمهور شهید که الگو ساز شد؛ او الگوی یک رییس جمهور خدمت گذار مردمی ،مدیر کارآمد شد. همه این شخصیت ها در سایه سار شخصیت جامع و تاریخ ساز امام خمینی(ره) رشد کردند.

وی با بیان اینکه وجه مشترک تمامی این شهدا این بود که خود را رهرو راه امام و پیرو ولی فقیه می دانستند ادامه داد: امام خمینی (ره) نقطه آغاز تاریخ سازی را معلمان و مدارس می دانست و به دانش آموزان اهمیت بسیاری می داد. وی در بدو ورود به مدرسه رفاه و سپس علوی رفت. در واقع استقرار امام (ره) در یک مدرسه، نمادی از این بود که استقرار نظام اسلامی در مدرسه و با مدرسه هاست و وی از این طریق حسینیه جماران را نیز به یک مدرسه تبدیل کرد. اولین بازدید امام(ره) از یک مجموعه دولتی، بازدید از یک دبستان بود. ایشان اولین مسیول نظلم اسلامی بود بود که با حضور در یک دبستان سال تحصیلی را افتتاح کرد و در چراغونی سال 58 مطالب مهمی فرمودند که «این کودکان عزیزان من و نور چشم من هستند و در آتیه امید ما به اینهاست؛ بچه های کوچک ما را اگر اسلامی بار بیارورید، استقلال و آزادی مملکت شما را بیمه خواهد کرد. با کودکان امروز، انسانها و دانشمندان فردا ساخته می شوند؛ اینها هستند که آتیه مملکت ما را اداره و پس از ما باید استقلال و آزادی مملکت را حفظ کنند».

وی با تاکید بر اینکه از دیدگاه امام راحل، آینده کشور در مدارس ساخته می شود افزود: امام خطاب به کودکان و دانش آموزان می فرمودند امید من به شما دبستانیهاست. همچنین می فرمودند اطفال ما را شیر بچگانی که همیشه پشت جبهه مقاومت علیه آمریکا و صهیونیست و سایر چپاولگرهای شرق و غرب نشسته اند تربیت کنید.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه امام در مواجهه با مدرسه و نظام تعلیم و تربیت عموماً نگاهی معطوف به آینده داشت، اظهار کرد: امام تاریخ ساز ما مدارس را آینه فردا و کانون ساخت آینده می دانست؛ بنابراین در نگاه امام(ره) نظام تعلیم و تربیت راهبردی ترین عنصر تاریخ ساز نظام اسلامی و پیشران آن هست. این نگاه در دولت رییس جمهور شهید سرلوحه عمل قرار گرفت و تحولات بزرگی با این نگاه رقم خورد که قله این  تحولات اجرایی سازی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بود. نقشه راه سند و الگوی مدارس در تراز سند بود و ده ها فعالیت دیگر که همه برای اجرای سند بود. اجرای سند، تاکید رهبر معظم انقلاب به آیت الله رییسی بود و او به خوبی این را دریافت کرده بود و ادامه داد.

وی در پایان نیز گفت: امیدوارم در سایه ولایت فقیه و با راهبری رهبر معظم انقلاب ما بتوانیم راه امام را به درستی ادامه دهیم و مدارس را آنگونه که در اندیشه امام راحل و رهبر معظم انقلاب است به بسترساختن آینده کشور تبدیل کنیم.

پایان خبر چراغونی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نظام تعلیم و تربیت؛ راهبردی ترین عنصر تاریخ ساز نظام اسلامی در نگاه امام خمینی(ره)" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نظام تعلیم و تربیت؛ راهبردی ترین عنصر تاریخ ساز نظام اسلامی در نگاه امام خمینی(ره)"، کلیک کنید.