یارانه نقدی 4 برابر شد

یارانه نقدی 4 برابر شد

دولت سیزدهم به ریاست شهید آیت الله سیدابراهیم رییسی از اردیبهشت ماه 1401، پرداخت یارانه های 300 و 400 هزار تومانی را آغاز کرد که در مقایسه با آخرین پرداختی های یارانه نقدی و معیشتی در ابتدای دولت او، حدود چهار برابر افزایش داشت.

به گزارش چراغونی، یارانه نقدی راهکاری بود که دولت دهم به ریاست محمود احمدی نژاد در سال 1389 در پیش گرفت و به حساب سرپرستان خانوار 45 هزار و 500 تومان به ازای هر عضو واریز کرد. در حالی که در زمان دولت احمدی نژاد، قیمت دلار حدود هزار تومان بود، ارزش یارانه ای که او پرداخت می کرد هم حدود 45 دلار بود اما به مرور و با افزایش تورم و افزایش نرخ دلار به 3000 تومان، زمانی که دولت را تحویل حسن روحانی می داد، ارزش یارانه ای که پرداخت می شد، به حدود 14 دلار کاهش یافت.

البته تا پایان دولت دوازدهم، لیست یارانه بگیران به صورت محسوسی تغییر نکرده و غربالگری موثری نشد؛ به طوری که همواره حدود 95 درصد از ایرانی ها در جمع یارانه بگیران 45 هزار و 500 تومانی قرار داشته اند و با وجود چالش های بسیاری که از سوی مجلس، کارشناسان و حتی مسیولان دولتی برای غربالگری یارانه بگیران وجود داشت، این هزینه برای سال ها به دوش دولت بود.

با وجود این به دلیل اینکه قیمت بنزین در سال 1398 افزایش یافت، دولت پرداخت یارانه معیشتی بنزین را هم آغاز کرد، مبلغ یارانه معیشتی برای خانوارها به تناسب تعداد اعضا متفاوت بود؛ به طوری که برای خانوار یک نفره 55 هزار، دو نفره 103 هزار، سه نفره 138 هزار، چهار نفره 172 هزار و پنج نفره و بالاتر 205 هزار تومان در هر ماه پرداخت می شد از این رو مبلغ یارانه به حدود 100 هزار تومان رسید. البته یارانه معیشتی برای خانوارهای کم بضاعت پرداخت می شد تا جایی که در آخرین یارانه بنزینی دولت دوازدهم، خانوارهای مشمول دریافت یارانه معیشتی بیش از 19 میلیون و 768 هزار نفر بودند. 

همچنین در حالی که دولت یازدهم که در شعارهای انتخاباتی خود بارها از حذف یارانه پردرآمدها و پرداخت هدفمند یارانه های نقدی سخن گفته بود در عمل به نتیجه ای نرسید و حتی زمانی که ثبت نام مجدد را برای متقاضیان در نظر گرفت در نهایت بازهم بیش از 70 و چند میلیون نفر ثبت نام کردند و بعد از آن با وجود تکلیف های قانون بودجه در چند سال برای حذف سه دهک بالای درآمدی باز هم دولت اقدام جدی انجام نداد و به بهانه این که حذف یارانه بگیران ممکن است تبعات اجتماعی داشته و افراد نیازمند نیز در بین آنها حذف و آسیب ببینند از غربالگری دست کشید.

در دولت یازدهم و اولین دوره حسن روحانی، نرخ دلار با افزایش هزار تومانی همراه بود و به 4000 تومان رسید؛ اما در پایان دوره دوم ریاست جمهوری حسن روحانی، دلار با افزایش سرسام آور به 27 هزار تومان رسیده که بدین ترتیب ارزش دلاری یارانه های نقدی هم کاهش یافت و در بهترین حالت به سه دلار رسید.

دولت سیزدهم برای یارانه ها چه کرد؟

با آغاز دولت سیزدهم به ریاست شهید جمهور سید ابراهیم رییسی، مبلغ یارانه های نقدی ثابت بود تا اردیبهشت ماه 1401 که مبلغ یارانه نقدی و معیشتی به 300 هزار تومان برای دهک های چهارم تا نهم و مبلغ 400 هزار تومان برای دهک های اول تا سوم رسید و در واقع این مبلغ با افزایش یارانه در سال 1401، حدود هشت برابر افزایش یافت. 

بر اساس آمار رسمی منتشرشده از سوی سازمان هدفمندی یارانه ها که مرکز پژوهش های مجلس در گزارش خود به آن اشاره کرده است، از ابتدای پرداخت یارانه نقدی تا اردیبهشت ماه 1401 که یارانه 300 هزار تومانی و 400 هزار تومانی برای دهک های مختلف در نظر گرفته شد، در هر سال دولت حدود 41 هزار میلیارد تومان از منابع خود را صرف پرداخت یارانه نقدی مردم می کرد. همچنین دولت سیزدهم فقط در سال 1401 بابت پرداخت یارانه نقدی به مردم حدود 738 هزار میلیارد تومان هزینه کرد.

پایان خبر چراغونی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "یارانه نقدی 4 برابر شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "یارانه نقدی 4 برابر شد"، کلیک کنید.