چرا قیمت شکر 51 درصد افزایش پیدا کرد؟

چرا قیمت شکر 51 درصد افزایش پیدا کرد؟

به گزارش خبرگزاری چراغونی،شکر یکی از اقلام خوراکی مهم در سفره ایرانیان محسوب می شود. افزایش قیمت این محصول در بازار، بر ریزش تقاضای شکر از سوی مصرف کنندگان و کارخانه ها تاثیرگذار است.

به گزارش تجارت نیوز،در سال 1402، قیمت شکر در دو مقطع مختلف افزایش و کاهش پیدا کرد. در خرداد 1402 احتکار شکر از سوی برخی تاجران به عاملی برای افزایش قیمت شکر و تبدیل این محصول به کالای تجملی تبدیل شد.

در حالی که در آبان 1402، نرخ ها کاهش پیدا کرد و علت کاهش قیمت شکر، توزیع کافی این محصول در بازار بود و در این دوره بازار شکر به ثبات رسید.

اما امروز خبری منتشر شده که نشان می دهد قیمت شکر نسبت به آبان سال گذشته 51 درصد افزایش پیدا کرده است.

اخیراً خبری مبنی بر افزایش قیمت شکر منتشر شده است. بر اساس این خبر، شکر سفید درِ کارخانه به همراه 10 درصد مالیات بر ارزش افزوده، 38 هزار و 500 تومان و شکری که به دست مصرف کننده می رسد، 42 هزار و 500 تومان قیمت گذاری شده است.

بنابراین قیمت شکر درِ کارخانه 30 درصد و قیمت شکری که به دست مصرف کننده می رسد نسبت به سال گذشته 51 درصد افزایش یافته است.

مسعود امراللهی، مدیرکل نظارت بر کالاهای اساسی جهاد کشاورزی، علت این افزایش قیمت را افزایش 40 درصدی قیمت چغندرقند و حذف ارز ترجیحی عنوان کرده است که می تواند بر بازار این محصول در مدت زمان معین تاثیر بگذارد.

این در حالی است که در آبان سال گذشته، بازار شکر وضعیت متفاوتی نسبت به امروز داشت؛ چراکه در این دوره نرخ ها کاهش یافته بود. قیمت شکر به ازای هر کیلو، برای خرده فروشان و سوپرمارکت ها 26 هزار و 800 تومان و برای مصرف کنندگان 28 هزار و 500 تومان بود. حتی شکر پایین تر از قیمت مصوب به فروش می رسید.

رضا کنگری، رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی، در گفت وگو با چراغونی به کاهش قیمت شکر اشاره کرد و علت این کاهش قیمت را توزیع کافی این محصول در فروشگاه ها دانست. چون در این دوره شکر به اندازه قابل توجهی در انبارها وجود داشت و این محصول به اندازه نیاز مصرف کننده و حتی بیشتر، در بازار توزیع شده بود.

افزایش قیمت شکر می تواند بر زندگی مردم و مشاغل اثر بگذارد. چراکه این افزایش قیمت می تواند تبعاتی نظیر افزایش هزینه های تولید برای تولیدکنندگان شکر و صنایع مرتبط، کاهش تقاضا از سوی مصرف کنندگان به دلیل افزایش قیمت محصولات شکردار همچون شیرینی و کاهش توان خرید مصرف کنندگان داشته باشد. باید تلاش شود قیمت این محصول در بازار به ثبات کافی برسد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چرا قیمت شکر 51 درصد افزایش پیدا کرد؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چرا قیمت شکر 51 درصد افزایش پیدا کرد؟"، کلیک کنید.