هوش مصنوعی، دستیار یا دشمن ما؟

تینا مزدکی_ اپل و گوگل از آن دسته شرکت هایی بودند که با نوآوری های بی حد و مرز، اعتبار زیادی را از آن خود کرده اند. آن ها اخیراً از ویژگی های مبتنی بر هوش مصنوعی برای کمک به فروش جدیدترین تبلت ها و تلفن های هوشمند خود استفاده کرده اند. از طرفی جهش هوش مصنوعی راهی مناسب برای اطمینان سهام دارانی است که شرکت هایشان سالیان سال هیچ فناوری اختصاصی قابل توجهی را تولید نکرده بودند.

اشتباهات بازاریابی، اعتبار اپل و گوگل را زیر سوال برد

با این حال، تبلیغ جدید آیپد اپل به دلایل اشتباه این هفته سروصدا به پا کرد. این تبلیغ از ویژگی هایی می گفت که به لطف هوش مصنوعی در باریک ترین و قوی ترین آی پد جدید اپل وجود دارد و به سرعت خشم آنلاین را برانگیخت. فیلم سازی به نام آصف کاپادیا گفت:« این صادقانه ترین استعاره از کاری است که شرکت های فناوری با هنرمندان، موسیقی دانان، سازندگان، نویسندگان و فیلم سازان انجام می دهند.»

Apple Enters the AI Race, Spending Millions of Dollars to Develop New Chatbots - Gizmochina

حتی اپل به شکلی نادر روز پنجشنبه برای این تبلیغ عذرخواهی کرد و گفت هدفش این بود که از روش های پیشنهادی خود کاربران استفاده کنند، اما نتیجه این ویدیو جالب به نظر نرسیده و بابت آن ابراز تاسف کرده است؛ حتی اوایل هفته گذشته مدیر عامل شرکت اپل گفت تراشه M4 فوق العاده قدرتمند اپل به ابزارهای جدید هوش مصنوعی این شرکت قدرت می دهد.

از طرفی دیگر، این سوال بوجود می آید که آیا شخص دیگری غرق تبلیغات پیکسل گوگل می شود؟ تبلیغاتی که به نظر می رسد از نرم افزار ویرایش عکس هوش مصنوعی برای فریب طرفداران خود استفاده کرده است. به عنوان مثال در یکی از این تبلیغات، فردی کودک خود را به سمت بالا پرتاب می کند و به دلایلی نامعلوم هوش مصنوعی فاصله پرتاب را در تصویر ثبت شده بیشتر می کند. با چنین تبلیغات بی معنی و مفهوم، احتمالا گوگل بدون هیچ تاملی تنها به این به فکر کرده است که برای ترغیب مشتریان چه کاری می تواند انجام دهد.

هوش مصنوعی، دستیار یا دشمن ما؟

تلفن های هوشمند و تبلت ها اختراع شده اند تا تجربه زندگی ما را بهبود ببخشند، تا با ترکیبی از دوربین و رایانه، با خیال راحت از خانه خارج شویم، به طبیعت و یا هرجای دیگر برویم و با افراد ملاقات کنیم. از نظر تیوری، تلفن ها و تبلت های ما حتی با هوش مصنوعی مفیدتر می شوند و به عنوان دستیاری عمل می کنند که می توانند تمام کارهای خسته کننده ای را که ما نمی خواهیم انجام دهیم، انجام دهند.

به گفته طرفداران هوش مصنوعی، دنیایی در آینده ای نه چندان دور وجود دارد که ما می توانیم به سادگی به سیری یا گوگل بگوییم صبحانه معمولی ما را از کافی شاپ نزدیک محل کار سفارش دهد تا ما 10 دقیقه بعد آن را از کافی شاپ تحویل بگیریم و ربات بدون هیچگونه ممانعتی این کار را انجام دهد.

هوش مصنوعی، دستیار یا دشمن ما؟

با این حال، ما هنوز در چنین دنیایی نیستیم. کاربردهای امروز هوش مصنوعی محدود و ضعیف هستند و فعلا فقط تصاویر تحریف شده خوراک رسانه های احتماعی می شوند. انتظار می رود اپل ابزارهای مشابه ChatGPT خود را معرفی کند که می تواند جستجوهای اینترنتی شما تحت تاثیر قرار دهد. اما باید در نظر داشت که ربات های هوش مصنوعی مولد نیز مستعد پاسخ های اشتباه هستند.

شاید زمانی خواهد رسید که هوش مصنوعی تمام اطلاعات تولید شده توسط انسان را فراگرفته است و شروع به بالا بردن متون مصنوعی خود می کند؛ درست مانند ماری که دم خودش را می خورد. بنابراین، درحال حاضر هیچکس نمی داند که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؛ اما لزوما نباید هوش مصنوعی را از بین ببریم و طوری وانمود کنیم که انگار هرگز وجود نداشته است.

منبع: cnn

227323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هوش مصنوعی، دستیار یا دشمن ما؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هوش مصنوعی، دستیار یا دشمن ما؟"، کلیک کنید.