روز اول نمایشگاه کتاب و یک تخلف!

روز اول نمایشگاه کتاب و یک تخلف!

علی رمضانی در نشست روزانه خود در نمایشگاه کتاب اعلام کرد: روز گذشته هییت رسیدگی به تخلفات تشکیل شد و بر اساس گزارش ها یک حکم برای یک ناشران صادر شد و تخلف این ناشر فروش محصولات غیرکتابی بود.

به گزارش چراغونی،  سخنگوی سی وپنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، در نخستین نشست از نشست های روزانه اش که امروز پنجشنبه (بیستم اردیبهشت) برگزار شد، خاطرنشان کرد: نمایشگاه با شعار «بخوانیم و بسازیم» از دیروز شروع شد و مردم از ساعت های اولیه در نمایشگاه آمدند و به گزارش مجموعه ارزیابی ما ، از همان ساعات اولیه تعامل بین ناشران و مردم برقرار بود.

 او با اشاره به افتتاحیه نمایشگاه  و حضور جمعی از مسیولان کشوری در این مراسم اظهار کرد: دیروز ساعت 20 نمایشگاه پایان پذیرفت و نواقص روز اول برطرف شد؛ البته همچنان نواقصی وجود دارد که پیگیری می شود.

 رمضانی سپس گفت:از امروز صبح هم جمعیت فوق العاده ای وارد نمایشگاه شدند که این خوشبختی ماست که مردم به این رویداد بزرگ کشور اقبال دارند.

او یادآور شد : روز گذشته هییت رسیدگی به تخلفات تشکیل شد و بر اساس گزارش ها یک حکم برای یک ناشران صادر شد. تخلف این ناشر فروش محصولات غیرکتابی بود.

رمضانی در ادامه نشست به چهره هایی که در نمایشگاه حاضر شدند، برنامه ها و نشست های فرهنگی و افتتاح غرفه یمن اشاره کرد.

 به گفته سخنگوی نمایشگاه کتاب، 9 هزار و 500 تماس در مرکز پاسخگویی نمایشگاه ثبت شده است که از این میزان بیش از 7 هزار تماس ورودی بوده و الباقی تماس خروجی همکاران من با ناشران و کتابفروشان است.

او یادآور شد: در کنار غرفه های اطلاع رسانی،  100 دستگاه ایستاده لمسی برای استفاده مراجعه کنندگان نمایشگاه کتاب قرار گرفته است. علاوه بر این خط کشی هایی روی زمین  از ایده های «نمایشگاه دوست داشتنی من» بود که اجرا شد.

رمضانی یادآور شد: 39 هزار و 100 سفارش در بخش مجازی نمایشگاه ثبت شده است و  58 هزار و 300 نسخه فروخته شده است.

 او سپس با بیان اینکه امکانات رفاهی در نمایشگاه افزایش یافته است، گفت: سایه بان ها و نیمکت هایی در بلوار امام رضا (ع) تعبیه شده است، تعداد سرویس های بهداشتی و افزایش خدمات تاکسیرانی از جمله این امکانات است. سعی کردیم فضا برای خانواده ها مناسب سازی شود. درهای 11،4 و 19 درهای جدید هستند که به ورودی های مصلی اضافه شده است.

رمضانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری پیمایش های مردمی در نمایشگاه، گفت: پرسشگران ما در نظرسنجی خود درباره  اینکه «مصلی چقدر مکان مناسبی برای نمایشگاه است؟» پرسیده اند که 75 درصد مناسب نمایشگاه می دانستند.

 او ادامه داد: سه نقطه قوت نمایشگاه از نظر مردم سرویس حمل نقل داخلی، تعداد ایستگاه اطلاع رسانی و تعدد ناشران بود. آماده نبودن برخی غرفه ها، کم بودن صندلی و محل استراحت در داخل شبستان و توزیع نشدن مناسب نقشه راهنما از نقاظ ضعف نمایشگاه از نظر مردم بوده است. با توجه به این نظرسنجی امکان گذاشتن  صندلی و نیمکت در شبستان امکان پذیر نبوده اما در محیط بیرونی افزایش داشته است و  چاپ و توزیع گسترده راهنمای نمایشگاه نیز در دستور کار قرار گرفت.

محمد اللهیاری، مدیر کمیته ناشران داخلی نیز در سخنانی بازدیدکنندگان  روز اول نمایشگاه را با توجه به اینکه روز مدرسه و دانشگاه و کسب و کار بود، خوب خواند.

 او درباره افزایش درخواست ناشران برای حضور در نمایشگاه گفت و آن را یک چالش شیرین برای دست اندرکاران نمایشگاه خواند و درباره جانمایی ناشران در بخش های مختلف، تحویل زورتر غرفه ها به ناشران، تحویل مارت پارکینگ ها و نصب علایم راهنمایی هم توضیحاتی داد.

اللهیاری با اشاره به ناشرانی که غرفه خود را هنوز تحویل نگرفته اند، گفت: ما شب گذشته این عدم حضور را جویا شدیم تا ناشران خود را به نمایشگاه برسانند. سعی داریم فضای خالی در نمایشگاه نداشته باشیم و ناشرانی که نتوانستند به صورت مستقل حضور یابند می توانند به ناشران دیگر نمایندگی بدهند.

او اظهار امیدواری کرد: شاهد حضور پررنگ مردم در نمایشگاه کتاب باشیم.

علی رمضانی در پاسخ به پرسش چراغونی درباره استقرار دستگاه های تحویل آب و نوشیدنی در شبستان، گفت: ما با چالش نظافت و بهداشت روبه رو بودیم و چون امکان نظافت گسترده در بخش هایی وجود ندارد، این امکان فراهم نشد اما با فاصله اندک در دسترس قرار دارند. البته 4 کافه در بخش بین الملل، ناشران آموزشی و ناشران دانشگاهی  تعبیه شده اند  و غرفه های مواد غذایی نیز شکل منظم تری یافته اند.

علی رمضانی یادآور شد: هر دو پنجشنبه و جمعه، نمایشگاه یک ساعت کاری تمدید می شود؛ یعنی نمایشگاه از ساعت 10 صبح تا 21 برقرار است.

رمضانی با بیان اینکه از 25 کشور در نمایشگاه مهمان، اعم از ناشر، سفارت خانه، انجمن دوستی، داریم و درباره حضور ناشران افغانستانی نیز گفت: حضور ناشران افغانستانی با تدبیر خود آنهاست و حضور نداشتن شان احتیاج به کنکاش بیشتر دارد. باید در این زمینه فعالانه تر عمل کنیم.

 پایان خبر چراغونی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روز اول نمایشگاه کتاب و یک تخلف!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روز اول نمایشگاه کتاب و یک تخلف!"، کلیک کنید.