بودجه پُربحث صداوسیما تغییر می کند؟

بودجه پُربحث صداوسیما تغییر می کند؟

این روزها موضوع بررسی جداول لایحه بودجه 1403مجلس، افزایش 59 درصدی بودجه صداوسیما را یادآور می شود؛ رقمی که هر بار توسط رسانه ها اعلام می شود، بحث برانگیز است.

به گزارش چراغونی، این روزها گزارش کمیسیون تلفیق درباره جدوال لایحه بودجه 1403 که در دستور مجلس شورای اسلامی قرار دارد، حاکی از آن است که بودجه صداوسیما با 59 درصد رشد، از 15 هزار میلیارد تومان به 24 هزار میلیارد تومان رسیده است.

البته جداول لایحه بودجه 1403 در حالی بررسی می شود که ممکن است این رقم با افزایش و یا کاهش بودجه تصویب شده هم همراه باشد.

بعد از اعلام رقم پیشنهادی برای بودجه صداوسیما در زمستان سال گذشته، بهمن ماه 1402 بود که داوود منظور، رییس سازمان برنامه و بودجه در صحن علنی مجلس اعلام کرد که با تغییراتی که مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه اعمال کرده است، بودجه صداوسیما و قوه قضاییه در سال 1403 نسبت به سال جاری (1402)  58 درصد افزایش یافته و این در حالی است که رشد بودجه سایر دستگاه ها در سال آینده حدود 12 درصد است.

تراکم سوال ها در این زمینه که از سوی کارشناسان و اهالی رسانه مطرح می شد، در نهایت صداوسیما را در آن زمان (زمستان 1402) مجاب کرد که توضیحاتی را درباره افزایش بودجه سال 1403 خود ارایه دهد.

در بخشی از توضیحات صداوسیما آمده بود: «افزایش نسبی بودجه صدا و سیما در برنامه هفتم با توجه به وظایف و تکالیف جدید و فراوانی است که برای صدا و سیما در بند الف ماده 77 در نظر گرفته شده است که افزایش تعهد چند برابری برخی تولیدات همچون پویانمایی، تولید هزاران قسمت مجموعه تلویزیونی، دهها قسمت مجموعه الف ویژه، صدها قسمت مستند فاخر و تولید مجموعه های تلویزیونی استانی و افزایش قابل توجه تولید برنامه های حوزه کودک و نوجوان، جوان، خانواده،   سبک زندگی اسلامی ایرانی و برنامه هایی با هدف امید آفرینی و تقویت انسجام ملی و … از آن جمله است.»

در توضیحات صداوسیما همچنین تاکید شده بود که این سازمان نیازمند بودجه ای بیشتر از سهم در نظر گرفته شده در بودجه 1403 است.

اما این مبلغ در حالی به سازمان صداوسیما اختصاص داده شده که بودجه سال 1402 با سقف کلی 5261 هزار میلیارد تومان در دولت سیزدهم بسته شد. همچنین در بودجه سال 1401 بودجه ابتدایی، 5 هزار و 289 میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود.

در سال 1400 نیز سهم سازمان صداوسیما برای تولید برنامه های صوتی و تصویری از بودجه پیشنهادی، معادل 2 هزار و 619 میلیارد تومان بود.

سازمان صداوسیما در پی اعلام افزایش بودجه خود تاکید کرده است که در دوره تحول، همراه سازی منابع با اهداف تحولی در حوزه های سه گانه محتوا، رویکرد و سازوکار را به صورت جدی در دستور کار دارد و خواهد داشت.

پایان خبر چراغونی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بودجه پُربحث صداوسیما تغییر می کند؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بودجه پُربحث صداوسیما تغییر می کند؟"، کلیک کنید.