راز تاثیر مثبت خانم دکترها بر بهبود بیماران چیست؟

راز تاثیر مثبت خانم دکترها بر بهبود بیماران چیست؟

بر اساس مطالعه جدید گروهی از پژوهشگران آمریکایی و ژاپنی، احتمال مرگ یا بستری مجدد در بیمارستان برای بیمارانی که تحت درمان پزشک زن قرار می گیرند، کمتر از بیمارانی است که تحت درمان پزشکان مرد قرار می گیرند. اگر بیمار زن باشد، این تفاوت هم بیشتر می شود و زمانی که شدت بیماری زیاد است، به بیشترین میزان اختلاف می رسد.

به گزارش چراغونی و به نقل از چراغونی، «یوسوکه تسوگاوا» دانشمند سیاست گذاری سلامت در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس (UCLA) می گوید: «یافته های ما نشان می دهد که پزشکان زن و مرد به طور متفاوتی طبابت می کنند و این تفاوت ها، تاثیر معناداری بر نتایج سلامتی بیماران دارد».

جزییات تحقیق

این مطالعه در Annals of Internal Medicine به چاپ رسیده و هرچند به دلایل نابرابری در عملکرد پزشکان نمی پردازد، اما از تحقیقات قبلی که به نتایج مشابهی رسیده بودند، پشتیبانی می کند. پزشکان در این تحقیق، داده های پزشکی موجود در ایالات متحده را تجزیه وتحلیل کردند که شامل اطلاعات 458٬108 بیمار زن و 318٬819 بیمار مرد بود که بین سال های 2016 (1395) تا 2019 (1398) در بیمارستان بستری شده بودند. همه بیماران بالای 65 سال سن داشتند و کمتر از یک سوم بیماران، چه مرد و چه زن، توسط پزشکان زن ویزیت شده بودند.

در گام بعدی، پژوهشگران این اطلاعات را با نرخ مرگ ومیر 30 روزه (از تاریخ پذیرش) و نرخ بستری مجدد 30 روزه (از تاریخ ترخیص) مقایسه کردند و در هر دو مورد، پزشکان زن به نتایج بهتری دست یافتند.

البته این تفاوت ها صرفاً وجود همبستگی را نشان می دهد و لزوماً دلیلی بر وجود رابطه مستقیم علت و معلول نیست؛ ضمن این که تفاوت ها آن قدر هم فاحش نیست؛ مثلاً نرخ مرگ ومیر تعدیل شده 8٫15 درصد برای بیماران زن درمان شده با پزشکان زن در مقابل نرخ 8٫38 درصدی برای بیماران زن درمان شده با پزشکان مرد به معنی اختلاف یک مرگ به ازای هر 417 مورد بستری شدن در بیمارستان است.

نتایج عجیب

تسوگاوا می گوید: «درک بهتر از این موضوع می تواند منجر به توسعه مداخلاتی شود که مراقبت از بیماران را به طور موثر بهبود می بخشد. توجه به این نکته حایز اهمیت است که پزشکان زن، مراقبت های باکیفیت تری ارایه می کنند و بنابراین منافع وجود تعداد بیشتری از پزشکان زن، از دیدگاه اجتماعی به بیماران می رسد».

نویسندگان این مطالعه می گویند دلایل متعددی می تواند پشت این اختلافات آماری باشد که قبلاً در سناریوهای مختلف پزشکی مشاهده شده اند. به گفته آن ها ممکن است پزشکان زن بهتر با بیماران زن ارتباط برقرار کنند؛ یا پزشکان مرد بیشتر احتمال دارد که شدت شرایطی را که بیماران زن تجربه می کنند، دست کم بگیرند. هم چنین ممکن است خجالت و ناراحتی کمتری بین پزشکان زن و بیماران زن وجود داشته باشد، به این معنی که صداقت بیشتری در مورد شرایط خاص و تشخیص و درمان وجود دارد.

پژوهشگران می خواهند کارهای بیشتری برای بهبود نتایج مطالعه تنوع جنسی در محیط های بیمارستانی انجام دهند و مطمین شوند که کیفیت مراقبت، بدون توجه به زن یا مرد بودن بیماران یا پزشکان یکسان خواهد بود. به همین دلیل به مطالعات بیشتری نیاز است تا راز وجود چنین تفاوت هایی آشکار شود.

تحقیقات بیشتر در مورد مکانیسم های زمینه ای که جنسیت پزشک را با پیامدهای روی داده برای بیمار مرتبط می کند و اینکه چرا مزایای دریافت درمان از پزشکان زن برای بیماران زن بیشتر است، پتانسیل بهبود نتایج را برای کل بیماران در بر دارد.

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راز تاثیر مثبت خانم دکترها بر بهبود بیماران چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راز تاثیر مثبت خانم دکترها بر بهبود بیماران چیست؟"، کلیک کنید.