وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: مفاهیم وحدت بخش در گنجینه اشعار سعدی نهفته است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: مفاهیم وحدت بخش در گنجینه اشعار سعدی نهفته است

چراغونی/فارس در بخشی از پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مراسم بزرگداشت سعدی تاکید شده است که مفهوم وحدت بخش و در عین حال نیاز ضروری انسان سرگشته معاصر، در گنجینه ابیات سعدی نهفته است.

محمد مهدی اسماعیلی امشب، 31 فروردین پیامی به مراسم بزرگداشت سعدی در شیراز ارسال کرد که این پیام در مراسم مذکور قرایت شد.

در این پیام آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

منت خدای را عز و جل که طاعتش موجب قربت است و به شکراندرش مزید نعمت.

از سال سوم دبیرستان که دیباچه گلستان را خواندم و در همان روزگار با همه لذت آن را به حافظه سپردم علاقه و ارادت خویش را بدو احساس نمودم .از دلخوشی های آن ایام تا به امروز ،حضور در اول اردیبهشت ماه جلالی در شیراز پر رمز و راز و ترنم اشعار شیخ اجل، سعدی شیرین سخن بوده است:

اول اردیبهشت ماه جلالی                 

بلبل گوینده بر منابر قضبان

بر گل سرخ از نم اوفتاده لالی           

همچو عرق بر عذار شاهد غضبان

سخن از مشرف الدین مصلح بن عبدالله سعدی شیرازی، سخن از چهره تابناک و درخشان تاریخ ادبیات ایران است که به زبانی فصیح و بیانی بلیغ، بوستان و گلستانی از حکمت، ادب و فرهنگ ایران اسلامی را به یادگار باقی نهاده است که همچنان مردمان نیکوسرشت را در گستره ای عظیم و فراتر از مرزهای جغرافیای سیاسی به تفرجی دیگربار فرا می خواند.

از شاعر اندیشمند سرد و گرم چشیده روزگار، همین بس که در سرلوحه اندیشه حقوق بشری به یاد آوریم:

بنی آدم اعضای یکدیگرند                                 

که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار                             

دگر عضوها را نماند قرار

و به راستی مفهوم وحدت بخش و در عین حال نیاز ضروری انسان سرگشته معاصر در گنجینه نهفته این ابیات، همانا کلید رهایی بخشی است که منادی صلح پایدار و زیست ایمن او خواهد بود.

تغزل انسانی- الهی غزل های سعدی بزرگ، حکایت عاشق دلباخته ای است که با گذر از هستی ِ فردی نابقا، دست به آفرینش آثاری می زند که همچون نقشی پایدار به کهن روزگاران درازآهنگ باقی خواهد ماند تا از رهگذر آن صاحبدلان فرهیخته، در این مزرع پاک فلک خوشه های اندیشه و معرفت برچینند.

و اینک با ابراز قدردانی بسیار از برگزارکنندگان و دست اندرکاران این همایش خجسته که نام و یاد شیخ اجل سعدی شیرازی را همچنان زنده نگاه می دارند و با پوزش و تاسف بسیار از اینکه به رغم شوق وافر برای بودن در چنین آیینی ، توفیق حضور نیافته ام، امیدوارم به فضل الهی که همچنان این نشست ها و پیوست ها برای بزرگداشت چنین حکیمی عظیم و بزرگوار ادامه و استمرار پیدا کند و در جهت شناساندن افکار و اندیشه های بلند ایشان به همه جهانیانی که امروزه تشنه چنین معارف عمیقی هستند و همچنین جوانان و نوجوانان قرین توفیق بسیار باشد.

پایان خبر چراغونی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: مفاهیم وحدت بخش در گنجینه اشعار سعدی نهفته است" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: مفاهیم وحدت بخش در گنجینه اشعار سعدی نهفته است"، کلیک کنید.