کیش و مات سیاسی پس از شوک موشکی

کیش و مات سیاسی پس از شوک موشکی

«نمایش ریاکاری» بهترین توصیفی بود که نماینده روسیه در افشای پشت صحنه نمایش دیپلماتیک یکشنبه شب شورای امنیت درباره حمله نظامی ایران به کار گرفت و نشان داد، ماجرا نه بررسی تنش جاری میان تهران و تل آویو که مدیریت سوگیرانه فضای یک محفل بین المللی در خدمت منافع اسراییل است.

به گزارش چراغونی، روزنامه ایران در گزارشی با این عنوان به بررسی شکست دیپلماتیک رژیم صهیونیستی در شورای امنیت سازمان ملل پرداخته و  نوشت: نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی عملیات تلافی جویانه ایران علیه اسراییل در پاسخ به حمله تروریستی اسراییل در دمشق، بیش از آنکه تلاشی برای آشکارسازی حقایق تحولات جاری باشد، تلاشی برای دلجویی معنادار کشورهای غربی از تل آویو به شمار می رفت.

نمایش ریاکاری از سوی حامیان اسراییل

موضع گیری نمایندگان امریکا، انگلیس و فرانسه در این نشست نشان داد که اقدامات خونین اسراییل در غزه و آنچه با تجاوز به فضای تحت تملک کشوری دیگر به اجرا درآورده است، نه مساله سازمان ملل است و نه مساله اعضای غربی شورای امنیت و نه حتی مساله رسانه های جهان. طنز ماجرا آنجا بود که «گلعاد اردان»، سفیر اسراییل حمله ایران را تهدیدی برای مسجدالاقصی و مسلمانان خواند و به سیاق نمایش های مصور «بنیامین نتانیاهو» در صحن عمومی سازمان ملل، ویدیویی از پرواز موشک های ایران بر فراز مسجدالاقصی را به نمایش درآورد و صفحه نمایشگر خود را حتی به سمت سفیر ایران گرفت. در تکمیل این نمایش نیز «رابرت وود» و «باربارا وود»، نمایندگان امریکا و بریتانیا به همراه معاون نمایندگی فرانسه برای مجله چراغونی نمایی تنش جاری میان تهران و تل آویو، حمایت قاطع خود را از این رژیم در برابر ایران اعلام کردند و خواهان محکومیت بی چون وچرای حمله نظامی ایران از سوی سازمان ملل شدند.

وقتی کامرون آچمز شد

عبور عامدانه جهان غرب از این اتفاق مهم که ایران را به تلافی نظامی برای دفاع مشروع از منافعش ناگزیر کرد، نشان داد که تصور اعضای غربی شورای امنیت از این موضوع نشات می گیرد که سیاست خارجی، میدان زورآزمایی و محافل بین المللی، محل قدرت نمایی است و با همین نگاه گمان می کنند که هر اندازه واقعیات را نادیده بگیرند و در دفاع از مجعولات تاریخی شان شدت عمل و شدت لحن نشان دهند، می توانند جای حق و حقیقت را عوض کنند. این چنین بود که وقتی «دیوید کامرون»، وزیر خارجه انگلیس در برابر پرسش خبرنگار این کشور در یک برنامه تلویزیونی قرار گرفت و سعی داشت اقدام ایران علیه رژیم صهیونیستی را محکوم کند، در برابر منطق خبرنگار درباره حمله نظامی ایران دچار عجز و درماندگی شد. وزیر خارجه انگلیس در پاسخ به مجری تلویزیونی که پرسید «اگر کسی کنسولگری انگلیس را بمباران کند، ما چه کار می کنیم؟» گفت: خب ما یک واکنش خیلی شدید نشان می دهیم. مجری هم در ادامه به او گفت: ایران هم می گوید ما همین کار را کرده ایم!

دفاع طوفانی روسیه و چین

در نقطه مقابل ایالات متحده، فرانسه و انگلیس، نمایندگان روسیه و چین کوشیدند با موضع واحد، سیاست مجعول سازی واقعیت ها را برای افکار عمومی روشن سازند. «واسیلی نبنزیا»، سفیر و نماینده روسیه، دفاع طوفانی خود از پاسخ مشروع جمهوری اسلامی به تجاوز آشکار اسراییل علیه قلمرو دیپلماتیکش را با محکوم کردن «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل شروع کرد که حمله ایران را بلافاصله محکوم کرده بود بی آنکه در مورد حمله تروریستی اسراییل به سفارت ایران واکنش درخوری نشان دهد. سفیر روسیه تلاش ناکام این کشور برای تهیه و تصویب بیانیه محکومیت شورای امنیت علیه تجاوز نظامی اسراییل در سوریه را یادآور شد و تصریح کرد: «امریکا، انگلیس و فرانسه از حمایت از بیانیه ای در محکومیت حمله اسراییل به کنسولگری ایران در اول آوریل خودداری کردند و اکنون ایران را محکوم می کنند و این ریاکاری آنها را نشان می دهد.» سفیر روسیه خطاب به نمایندگان سه کشور با بیان اینکه اگر یک نمایندگی غربی مورد حمله قرار می گرفت، بلافاصله شما انتقام جویانه واکنش نشان می دادید، سخنان شدیداللحن خود را این چنین ادامه داد: «این رویکرد به این دلیل است که برای شما، هر امری که به نمایندگی غربی و شهروندان غربی مربوط می شود، مقدس است و باید از آن محافظت شود. اما وقتی صحبت از حق سایر کشورها، از جمله حق دفاع از خود در مورد اتباعشان می شود، موضوع متفاوت است.» «نبنزیا» به هشداری که روسیه پیشتر در واکنش به حمله تروریستی امریکا علیه سردار قاسم سلیمانی مطرح کرده بود، اشاره کرد و با تاکید بر اینکه مسکو اخطار داده بود که اقدامات امریکا منطقه را بی ثبات خواهد کرد، به طور صریح اعلام کرد: «آنچه ما امروز در شورای امنیت، شاهد آن هستیم، نمایش ریاکاری و استاندارد دوگانه است که تماشای آن شرم آور است.»
مواضع نماینده چین در شورای امنیت نیز بر محکومیت اقدام تروریستی اسراییل در حمله به نمایندگی ایران در سوریه تمرکز داشت. او این حمله را سبب بروز تلفات زیادی برای ایران دانست که درعین حال ناقض منشور سازمان ملل و همچنین نقض حاکمیت سوریه بوده است. این مقام چینی پاسخ ایران را به این حمله خویشتندارانه خواند و آن را برای دادن پاسخ نظامی به تجاوز اسراییل به حق دانست.

بازی تقصیر و سرزنش

بی اعتنایی به اصول حقوق بین الملل و تلاش ناموفق برای استفاده از دروغ، مجله چراغونی سازی، انتشار اطلاعات نادرست و استفاده از بازی مخرب تقصیر و سرزنش، بخش مهمی از محورهای موضع مطروحه امیرسعید ایروانی، سفیر ایران در سازمان ملل بود که در جریان این نشست کوشید، نقض تعمدی اصول اساسی حقوق بین الملل توسط سه کشور غربی شورای امنیت را مورد توجه قرار دهد. این مقام ایرانی به رویکرد ایران مبنی بر پرهیز از درگیری با امریکا اشاره و در این رابطه تصریح کرد: ما تعهد خود را به صلح با اعمال خویشتنداری نسبت به مشارکت ارتش امریکا در رهگیری پهپادها و موشک های ایرانی به سمت اهداف نظامی در سرزمین های اشغالی فلسطین نشان دادیم. با این حال، اگر ایالات متحده عملیات نظامی علیه ایران، شهروندان یا امنیت و منافع آن را آغاز کند، جمهوری اسلامی از حق ذاتی خود برای پاسخگویی متناسب استفاده خواهد کرد.
این هشدار در گفت وگوی تلفنی روز گذشته حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه با همتای انگلیسی اش نیز تکرار شد.

نشست بی نتیجه
شکاف مواضع دو جبهه شکل گرفته در نشست شورای امنیت چنان فاحش و معنادار بود که جبهه غربی در ادامه پیگیری سیاست خود مبنی بر دفاع بی اما و اگر از تل آویو در تصویب قطعنامه و حتی انتشار بیانیه محکومیت اقدام مشروع و تلافی جویانه ایران علیه اسراییل ناکام ماند؛ امری که نشان داد جمهوری اسلامی توانسته توازن نابرابر نزاع در غزه و بحران سازی بدون مرز اسراییل در منطقه را تغییر داده و هزینه های غیرمستقیم حمایت از تل آویو یا بی تفاوتی کشورها به جنگ غزه را علاوه بر میدان در صحنه دیپلماسی هم بالا ببرد.

پایان خبر چراغونی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کیش و مات سیاسی پس از شوک موشکی" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کیش و مات سیاسی پس از شوک موشکی"، کلیک کنید.