برق و گاز ارزان قیمت دلار را بالا می برد؟

هاشم اورعی در گفتگو با خبرنگاران بیان کرد: رانت انرژی ارزان شامل برق و گاز تقریبا رایگان سبب شده تا توسعه صنعتی در ایران مختل شود و به جای اینکه زنجیره های صنایع تکمیل شود، تنها شاهد رشد قارچی صنایع انرژی بر از جمله سیمان و فولاد باشیم.

برق و گاز ارزان قیمت دلار را بالا می برد؟

آفتاب نیوز :

استاد دانشگاه شریف با نقد تنوع در صنایع کشور گفت: زمانی که زنجیره صنایع متنوع نباشد و به چند محصول خاص متکی شوید، تغییر شرایط جهانی اثر قابل توجهی روی اقتصاد شما می گذارد.

وی افزود: برای مثال زمانیکه بخش قابل توجهی از صادرات غیر نفتی شما به فولاد متکی است، رکود بازار جهانی و وضع عوارض صادرات درآمد ارزی شما را کاهش داده و، چون جایگزین به دلیل عدم تنوع ندارید، شاهد تخریب رابطه مبادله و تخریب اقتصادتان هستید.

اروعی گفت: یکی از مهمترین دلایل رشد نرخ ارز، شکاف صادرات و واردات غیرنفتی به دلیل وجود صنایع انرژی بر است که تنها به دلیل رانت انرژی ارزان توسعه پیدا کرده اند.

این استاد دانشگاه گفت: اقتصاد علم عقل است و دستگاه های دارای مسیولیت از جمله وزارت صمت به جای کنار نشستن باید زمینه توسعه صنعتی منطبق با شرایط کشور را فراهم کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برق و گاز ارزان قیمت دلار را بالا می برد؟" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برق و گاز ارزان قیمت دلار را بالا می برد؟"، کلیک کنید.