نوشیدنی که خطر لخته شدن خون را افزایش می دهد

چراغونی/خراسان رضوی بر اساس نتایج پژوهش های منتشرشده، لخته های خون ممکن است از لحاظ اندازه کوچک باشند، اما تاثیر مخربی بر سلامت ما دارند.

به نقل از هلث، در حالی که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) گزارش کرده است که عواملی مانند سیگار کشیدن، بارداری، بستری شدن در بیمارستان یا ابتلا به سرطان می تواند افراد را مستعد ابتلا به لخته شدن خون کند اما به نظر می رسد که نوشیدن نوشیدنی های انرژی زا نیز ممکن است این خطر را افزایش دهد.

لخته شدن خون عملکرد ضروری برای اطمینان از این مورد است که بدن شما هنگام خونریزی خون زیادی از دست نمی دهد، با این حال، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده اعلام کرده است که هر 6 دقیقه یک نفر در اثر لخته شدن خون از بین می رود.

کلینیک کلیولند ایالات متحده توضیح داد که لخته های خون که به عنوان ترومبوآمبولی وریدی (VTE) نیز شناخته می شود، توده های بسته شده ای هستند که از پلاکت ها و فیبرین تشکیل شده اند و می توانند جریان خون را از طریق سیاهرگ ها و شریان ها مسدود کنند.

در موارد جدی، لخته های خونی که در اندام های حیاتی شما مانند مغز یا قلب تشکیل می شوند، می توانند تهدیدکننده زندگی شما شوند.

اگرچه برخی از عوامل خطر ممکن است خارج از کنترل ما باشند، اما می توانیم با عادات سالم خود مانند به حداقل رساندن مصرف نوشیدنی انرژی زا از خود در برابر لخته شدن خون محافظت کنیم.

برخی افراد عاشق کافیین هستند و قهوه می نوشند اما برخی از افراد ترجیح می دهند کافیین مورد نظر خود را از منابع جایگزین مانند نوشیدنی های انرژی زا دریافت کنند. بر اساس نظرسنجی انجام شده از بیش از 10هزار شرکت کننده در سال 2023، 33 درصد از افراد 18 تا 29 ساله گزارش کردند که به طور منظم نوشیدنی های انرژی زا مصرف می کنند. همین امر برای 36 درصد از بزرگسالان 30 تا 49 ساله و همچنین 15 درصد از افراد میانسال تا مسن تر صادق بود. با این حال، نتایج تحقیقات نشان داده است که نوشیدنی های انرژی زا ممکن است شرایط مطلوبی را برای تشکیل لخته های خون در بدن ایجاد کنند.

نوشیدنی که خطر لخته شدن خون را افزایش می دهد

در نتایج تحقیق سال 2015 که در نشریه تحقیقات جراحی منتشر شد، به 32 فرد بزرگسال سالم بین سنین 18 تا 40 سال 30 دقیقه فرصت داده شد تا بطری آب یا نوشیدنی انرژی زا بدون قند را بعد از یک شب ناشتا بودن مصرف کنند و آزمایش 2 بار به فاصله یک هفته انجام شد.

گروه تحقیق انعقاد خون و عملکرد پلاکت ها را قبل از آزمایش، همچنین یک ساعت پس از آن تجزیه و تحلیل و ارتباط بین مصرف نوشیدنی انرژی زا و افزایش تجمع پلاکت ها یا چسبندگی پلاکت ها به هم را بررسی کردند در نتیجه، محققان به این نتیجه رسیدند که نوشیدنی های انرژی زا ممکن است به طور بالقوه سلامت قلب شما را به خطر بیندازند.

در این تحقیق، گروه اثرات بیش از حد انعقاد نوشیدنی های انرژی زا و افزایش خطر لخته شدن خون را برجسته کرد. در حالی که تحقیقات بیشتر مورد نیاز است، کارشناسان بر نیاز به افزایش آگاهی در مورد خطرات بالقوه نوشیدنی های انرژی زا برای سلامتی و اهمیت به حداقل رساندن مصرف آنها را تاکید می کنند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) توصیه کرد که مصرف کافیین را کمتر از 400 میلی گرم در روز حفظ کنید، زیرا بیش از این مقدار ممکن است عوارض جانبی مضری ایجاد کند.

توجه داشته باشید، نوشیدنی های انرژی زای مختلف دارای مقادیر متفاوتی کافیین هستند، بنابراین همیشه برچسب محصول را بررسی کنید.

پایان خبر چراغونی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نوشیدنی که خطر لخته شدن خون را افزایش می دهد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نوشیدنی که خطر لخته شدن خون را افزایش می دهد"، کلیک کنید.