نقش تغییرات هورمونی در مردان چیست؟/ آقایان این علایم را جدی بگیرند

چراغونی گزارش می دهد؛

نقش تغییرات هورمونی در مردان چیست؟ آقایان این علایم را جدی بگیرند

بسیاری فکر می کنند تغییرات هورمونی فقط مخصوص زنان است و فقط در بدن بانوان رخ می دهد اما این باور کاملا غلط است چرا که تغییرات هورمونی در مردان نیز بسیار شایع است.

به گزارش خبرنگار گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری چراغونی، بسیاری فکر می کنند تغییرات هورمونی فقط مخصوص زنان است و فقط در بدن بانوان رخ می دهد، اما این باور کاملا غلط است چرا که تغییرات هورمونی در مردان نیز بسیار شایع است، این تغییرات در مردان با افزایش سن شکل می گیرد؛ همچنین برخی از پزشکان معتقدند که مردان هم دارای نشانه هایی از عادت ماهانه هستند، مطالعات علمی در سالیان اخیر نشان داده است که مردان هم مانند زنان ممکن است در برهه ای از ماه دچار مشکلاتی در ترشح هورمون های جنسی خود شوند، به همین دلیل برخی پزشکان معتقدند که آقایان هم مانند خانم ها می توانند دارای نشانه هایی از عادات خاصی در ماه باشند.

نشانه های تغییرات هورمونی مردانه چیست؟

محمد اعتمادی نیا پزشک عمومی در گفتگو با خبرنگار گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری چراغونی در مورد نشانه های تغییرات هورمونی مردانه اظهار کرد: نوسانات هورمونی همان طور که در زنان وجود دارد، در مردان نیز رخ می دهد؛ بطور مثال، سطح هورمون تستوسترون در مردان هر صبح افزایش می یابد و تا عصر روند کاهشی دارد، البته باید توجه داشت این نوسانات می توانند حتی روزانه تغییر کنند.

وی در ادامه گفت:این تغییرات می تواند علایمی مشابه به علایم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) در زنان ایجاد کند. به همین دلیل، تغییرات هورمونی در مردان به طور غیررسمی به عنوان عادت ماهانه مردانه شناخته می شوند.

این پزشک عمومی در ادامه با اشاره به نقش هورمون تستوسترون در بدن مردان گفت: تستوسترون هورمونی است که نقش مهمی در تعیین ویژگی های جسمانی و روانی مردان ایفا می کند. این هورمون می تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار گیرد، از جمله فشار زندگی، تغییرات در رژیم غذایی، کمبود خواب، و حتی بیماری ها. به همین دلیل، تغییرات در سطح این هورمون می تواند باعث بروز علایم مختلفی شود که شباهت هایی به علایم عادت ماهانه در زنان (PMS) دارد.

اعتمادی نیا با اشاره به علایم عادت ماهانه در مردان اظهار کرد: بعضی از علایم تغییرات هورمونی مردانه شامل خستگی، تمرکز پایین، افسردگی، کاهش میل جنسی، و حتی اضطراب هستند. اگر این علایم به مدت طولانی یا به صورت شدید تجربه می شوند، توصیه می شود که با یک پزشک مشورت کنید، زیرا ممکن است نیاز به تشخیص و درمان وجود داشته باشد.

سبک زندگی خود را تغییر دهید

مدیریت علایم سطوح پایین تستوسترون تا حد زیادی با دنبال کردن یک سبک زندگی سالم امکان پذیر است. بر همین اساس، موارد زیر را می توانید مد نظر قرار دهید: ورزش منظم، رژیم غذایی سالم، مدیریت استرس، خواب کافی، این تغییرات سبک زندگی سالم برای همه مردان مفید است و افرادی که آنها را انجام داده اند بهبود کلی شرایط سلامت خود را گزارش کرده اند.
نقش هورمون های مردانه در پوکی استخوان
از آنجایی که تستوسترون در حفظ تراکم استخوانی نقش دارد، تغییرات هورمونی مردانه می تواند به شکل گیری استخوان هایی شکننده تر منجر شود و خطر ابتلا به پوکی استخوان افزایش یابد.

نقش چربی شکم در تغییرات هورمونی مردانه

هنگامی که سطوح تستوسترون بالا است، تجمع چربی در قسمت شکم اندک است. با این وجود، در مردان طی تغییرات هورمونی مردانه چربی بیشتری در این قسمت جمع می شود. چربی شکمی فضا برای تولید هر چه بیشتر آنزیم آروماتاز را فراهم می کند که تستوسترون را به استروژن تبدیل می کند.

تغییر در تعادل تستوسترون/استروژن هرچه بیشتر سطح تستوسترون را کاهش می دهد و به تجمع چربی شکمی بیشتر منجر می شود. در نتیجه، چربی شکمی هم نتیجه و هم دلیل تستوسترون پایین است.

چگونه استروژن بالا تشخیص داده می شود؟

اگر مشکوک به افزایش سطح استروژن هستید، مهم است که برای تشخیص حرفه ای به پزشک مراجعه کنید. پروسه تشخیص معمولاً شامل معاینه فیزیکی همراه با آزمایشات آزمایشگاهی می شود. سابقه پزشکی شما نیز در نظر گرفته خواهد شد.

در طول معاینه فیزیکی، پزشک شما به احتمال زیاد علایم قابل مشاهده غلبه استروژن، مانند بزرگ شدن بافت سینه را بررسی می کند. پس از این فرآیند اولیه، پزشک تعیین خواهد کرد که آیا نیاز به آزمایش بیشتری دارید یا خیر. سپس معمولاً برای ارزیابی سطوح مختلف هورمونی و عملکرد کبد، آزمایش خون انجام خواهید داد. هنگامی که پزشک شما نتایج را دریافت کرد، می تواند شدت عدم تعادل هورمونی شما را تعیین کند و گزینه های درمانی مناسب را توصیه کند.

تغییرات هورمونی چقدر زمان خواهد برد؟

حالا که با نشانه ها و عوامل تاثیر گذار در تغیرات هورمونی در مردان برا شما مشخص شد، دانستن طول مدت عادت های مردانه نکته بعدی است که باید به آن دقت کرد. عادت ماهانه در حالت عادی برای خانم ها چند روز (حدود یک هفته) طول خواهد کشید. اما مدت زمان عادت آقایان دقیق مشخص نیست و درزمان بسیار زیادی احساسات و علایم عادت مردانه را تجربه میکنند. این زمان گاهی آنقدر طولانی شده که بدون نیاز متخصص قابل درمان نیست.

روش های درمانی

افزون بر تغییرات سبک زندگی، اگر به افسردگی مبتلا هستید، پزشک شما ممکن است برخی دارو ها و درمان های ضد افسردگی را تجویز کند.

برای افرادی که در پی درمان های پزشکی برای تغییرات هورمونی در مردان هستند، پزشک ممکن است درمان جایگزینی هورمون (HRT) را پیشنهاد دهد. با این وجود، این گزینه همچنان موضوعی بحث برانگیز محسوب می شود، زیرا در صورت ابتلا به سرطان پروستات ممکن است موجب رشد سلول های سرطانی شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نقش تغییرات هورمونی در مردان چیست؟/ آقایان این علایم را جدی بگیرند" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نقش تغییرات هورمونی در مردان چیست؟/ آقایان این علایم را جدی بگیرند"، کلیک کنید.