نقش حوزه علم و فناوری در بیانات نوروزی مقام معظم رهبری

یادداشت رییس پژوهشگاه مواد و انرژی؛

 نقش حوزه علم و فناوری در بیانات نوروزی مقام معظم رهبری

حمید امیدوار رییس پژوهشگاه مواد و انرژی در یادداشتی نقش حوزه علم و فناوری در تحقق شعار سال 1403 را تشریح کرد.

به گزارش گروه پژوهش خبرگزاری علم و فناوری چراغونی، حمید امیدوار رییس پژوهشگاه مواد و انرژی در یادداشتی نقش حوزه علم و فناوری در تحقق شعار سال 1403 را تشریح کرد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه مواد و انرژی، دکتر امیدوار در این یادداشت اظهار داشت: اگر چه در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی چارچوب اصلی دکترین چهل ساله دوم انقلاب اسلامی توسط رهبری معظم تبیین شده است لیکن بنا به ضرورت در هر سال لازم است تا برآیند سیاست های حاکم بر ارکان مختلف نظام در راستای شعار سال قرار گیرد. بطور مثال در دکترین چهل ساله توقع از دست اندرکاران حوزه علم و فناوری کشور اهتمام در جهت حفظ رشد علمی از یک سو و از سوی دیگر جهت دهی به منظور مرتفع نمودن نیاز های داخل است.

در این راستا توجه ویژه به اخلاق و معنویت به مثابه فضایی است که تنفس در آن صورت می گیرد. به عبارتی فارغ از معنویت که هم در سخنرانی نوروزی رهبری انقلاب به آن اشاره شد و هم در بیانیه گام دوم به آن تاکید شده است، فضای تنفس نه تنها سنگین و بلکه مسموم می شود و به عبارتی مراقبت دایم تک تک احاد جامعه و دست اندرکاران حوزه های مختلف و به خصوص حوزه علم و فناوری کشور را می طلبد.

وی ادامه داد: لذا در صورت حاکم شدن فضای مبتنی بر اخلاق، اتمسفر مناسب برای فعالیت در حوزه های مختلف فراهم می شود. بدین ترتیب در گام اول تحقق منویات رهبری انقلاب حاکم شدن اخلاق و معنویات و تبری از عوامل و وسوسه های خناسان و هوشیاری درخصوص دفع افراد با هر رنگ و سلیقه و حتی تبری جستن از نیرو هایی با لباس خودی و غیر متخلق به اخلاق الهی است. در ثانی و به عبارتی پس از ایجاد فضای مناسب بسیج همه جانبه نیرو ها در جهت تحقق شعار سال امری واجب است.

رییس پژوهشگاه مواد و انرژی در این یادداشت گفت: در این خصوص وزارتین صمت و تعاون و رفاه از یکسو، وزارتین عتف و بهداشت و درمان و معاونت علمی و فناوری از سوی دیگر و وزارت دفاع و ستاد کل نیرو های مسلح سه ضلع اصلی تحقق شعار سال را تشکیل می دهند. زیرا از یکسو جهش در تولید به عنوان شعار سال منجر به افزایش در عدد تولید ناخالص داخلی بطور مستقیم و غیر مستقیم می شود و از سویی خواسته یا ناخواسته منجر به روانسازی سایر ساز و کار ها و اقدامات می شود. در صورتی که اگر نیم نگاهی به سیاست های ابلاغی حوزه علم و فناوری مورخ سال 1393 و نیز اهداف نقشه جامع علمی کشور مصوب سال 1389 بیاندازیم با افزایش سهم تولید محصولات و خدمات مبتنی بـر دانـش و فناوری داخلی به بیش از 50 درصد تولیـد ناخـالص داخلـی مواجه می شویم.

وی ادامه داد: متاسفانه ضعف در تحقق برنامه های 5 ساله کشور چه در برنامه پنجم و چه در برنامه ششم موجب بر زمین ماندن هدف مذکور شده است. اینکه چرا برنامه های 5 ساله با عدم تحقق مواجه می شوند را باید در جای دیگر واکاوی نمود لیکن غالبا عدم پیش بینی منابع و یا هدف گیری نادرست و یا ضعف عملکرد موجب این امر شده است. البته این دلایل، توجیهی بیش نیست و پرواضح است جامعه دانش بنیان طی دهه گذشته باید سمت و سوی اهداف و برنامه ها را به سوی هدف فوق تنظیم می نمود.

با توجه به تاکید شعار سال مطروحه توسط رهبری انقلاب اسلامی اصلاح رفتار ها و برنامه ها به این سو به شدت رخ می نماید

 امیدوار در این یادداشت تاکید کرد: لیکن اکنون با توجه به تاکید شعار سال مطروحه توسط رهبری انقلاب اسلامی اصلاح رفتار ها و برنامه ها به این سو به شدت رخ می نماید. بطور مثال معاونت علمی و فناوری با دست مایه قراردادن قانون جهش تولید تا حدی می تواند نسبت به تسریع تحقق شعار سال کمک نماید. وزارت عتف نیز با اصلاح جهت گیری دانشگاهیان از آموزش محوری به سمت حل مشکلات تولید از یک سو به جهش تولید کمک خواهد کرد و از سویی ابزار های ارتباطی دانشگاهیان و صنایع را وثیق تر خواهد نمود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: بد یا خوب جامعه دانشگاهی باید از سلبیت رفتاری خارج شود و دانشگاهیان باید بپذیرند که نسل دانشگاه های آموزش محور رو به انقراض است و تاکید بیش از حد بر این امر آب در هاون کوبیدن و راه به بیراهه رفتن است. تنها دستاورد پافشاری بیش از حد بر این آموزش های کلاسیک آماده کردن نیرو ها برای مهاجرت و تسهیل پذیرش در کشور های غربی است. بیچاره صنعت داخلی که مدام از آماده نبودن و عدم کارایی فارغ التحصیلان به منظور جذب در صنعت علی رغم بالا بودن سطح آموزش های کلاسیک ندا بر می آورد ولی با چراغونی خاموشی و بالیدن به به سطح بالای آموزش ها مواجه می شود. باید از عادت ها عبور کرد و بنا بر مقتضیات، انعطاف به خرج داد تا آفت های پیش رو کمتر گزندی را به حوزه علم و فناوری کشور وارد کند.

رییس پژوهشگاه مواد و انرژی در این یادداشت گفت: پیشنهاد جدی به متولیان دانشگاه ها این است که حضور اساتید را به میزان نیمی در هفته در صنعت تسهیل نمایند و صنایعی که تماما یا بخشی از آنها متعلق به دولت است مکلف شوند به جای اینکه هزینه های اضافی و پرداخت های خارج از عرف در درون بافت مدیریتی انجام دهند بخشی از منابع خود را بابت حضور دانشگاهیان در صنایع و مشاوره با آنان هزینه نمایند. با حضور مستمر دانشگاهیان در صنعت هم راهکار های بهبود کیفیت و افزایش جهش تولید محقق می شود و هم بخشی از مشکلات معیشتی دانشگاهیان مرتفع خواهد شد. به قول استاد شهید مرتضی مطهری از شخصی که ادعای نبوت داشت جهت راست آزمایی ادعایش خواسته شد تا معجزه خود را با نزدیک آمدن درختی نشان دهد شخص که درمانده بود و جعلی ادعای نبوت داشت اظهار داشت که ما اهل تواضع هستیم و هم اینک ما به جلو درخت می رویم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد " نقش حوزه علم و فناوری در بیانات نوروزی مقام معظم رهبری" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با " نقش حوزه علم و فناوری در بیانات نوروزی مقام معظم رهبری"، کلیک کنید.