از «صید ارواح» چه می دانید؟

از «صید ارواح» چه می دانید؟

عبارت صید ارواح ترسناک است. تجهیزات صید، تورها و دام های سرگردان در آب ها از مشهورترین تجهیزات صید ارواح هستند که موجب هلاکت آبزیان گرفتار شده در آن ها می شود.

به گزارش چراغونی عبارت «صید ارواح» ترسناک است چون ممکن است گمان کنیم این ارواح هستند که عملیات صید را انجام می دهند. در حقیقت صید شبح یا ارواح امری واقعا خوفناک است  و زمانی اتفاق می افتد که صیادان تورهای صیادی را در دریا و اقیانوس ها گم می کنند و از دست بدهند و یا زمانی که تجهیزات صید کهنه یا آسیب دیده خود را در محیط زیست دریا رها می کنند تا به صورت سرگردان مسیر خود را در دریا بپیماید و در مکانی تاریک و نادیدنی آرام گیرد، به گونه ای که خود به دامی برای ماهی ها و آبزیان دیگر تبدیل می شوند و هر آنچه در آن به دام می افتد، هلاک می شود.

سالانه حدود 640 هزار تن از تجهیزات صید و به ویژه تورهای صیادی در اقیانوس ها گم یا رها می شوند.سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فایو) و برنامه محیط زیست سازمان ملل (یونپ) تخمین زده که تجهیزات صید رها شده و سرگردان (صید ارواح) 10 درصد پسماندهای موجود در اعماق اقیانوس ها را تشکیل می دهند. مرگ و میر ماهی ها و دیگر پستانداران دریایی از جمله نهنگ ها، دلفین ها، فک گوش دار، لاک پشتها – که برخی از آن ها در معرض انقراض قرار دارند – یکی از پیامدهای ویرانگر تجهیزات صید سرگردان در دریا ( صید ارواح) است.

متاسفانه کشتار شبح گونه و ناجوانمردانه آبزیان تنها مشکل ناشی از تجهیزات صید رها شده در دریاها نیست چراکه این تورهای صیادی رها شده می توانند محیط زیست اعماق دریاها را تغییر دهند و در مسیر ناوبری کشتی ها، زمانی که به پروانه کشتی ها برخورد می کنند، ایجاد مشکل کنند و حتی موجب واژگون شدن کشتی و مرگ سرنشینان آن شوند.

تجهیزات صید رها شده (ارواح) گاهی همچون زباله در سواحل انداخته می شوند که در این صورت برای پرندگان و گونه های ساحلی همچنین ساکنان مناطق ساحلی خطرناک محسوب می شوند. کشورهای جهان برای بهبود مدیریت شیلات بسیار تلاش کرده اند و این تلاش ها باید ادامه پیدا کند. آگاهان امر معتقدند که تجهیزات صید به روش های گوناگونی در نهایت به دریا ختم می شوند، به گونه ای که طوفان ها و گردبادها می توانند موجب رها شدن این تجهیزات از روی قایق ها و کشتی ها به داخل دریا شوند. گاه نیز ممکن است به اجسام دیگر در اقیانوس به گونه ای آویخته شوند که امکان بازگرداندن آن نباشد. گاه نیز صاحبان این تجهیزات مشخص نیستند که بتوان آن ها را به صاحبانشان بازگرداند که در این صورت بدون هراس از هر گونه عواقب و پیگردی به دریا انداخته می شوند. گاهی نیز در سواحل و بنادر مراکز مشخص و کافی برای اینکه قایقها تجهیزات صید مستعمل خود را به آنها بسپارند وجود ندارد.

بر اساس اعلام سازمان حفاظت محیط زیست غرق کردن عمدی تجهیزات صید در عملیات صید غیر قانونی امری محال نیست. تورهای گوش گیر و تجهیزات صید، تورها و دام ها از مشهورترین تجهیزات صید ارواح هستند همچنین میله های صید، طناب های طویل صید می توانند مانع حرکت آبزیان و در نهایت هلاک آن ها شوند. امروزه تورهای گوش گیر بیشترین تجهیزاتی هستند که ایجاد مشکل کرده اند چراکه بخش پایینی تور در بستر دریا ثابت می شود و بخش بالایی تور توسط بویه به سطح آب می آید تا چیزی شبیه به دیوار دریایی عمودی تشکیل دهد که طول آن بین 600 تا 10 هزار متر می رسد. وقتی این تورها گم یا رها می شوند می توانند سال ها عملیات «صید ارواح» را انجام دهند و تعداد بیشماری از ماهی ها و آبزیان را به هلاک رسانند.

عامل اصلی دیگر در صید ارواح دام ها و تله های قیفی هستند. در خلیج «چساپیک» در آب های ساحلی ایالات متحده سالانه از مجموع نیم میلیون واحد دام و تله به کار رفته حدود 150 هزار واحد از این دام ها برای صید خرچنگ دریایی گم می شود. در جزیره گوادلوپ کاراییب نیز گردبادها و طوفان ها سالانه موجب گم شدن حدود 20 هزار دام و تله می شود که 50 درصد از کل دام های به کار رفته را تشکیل می دهد. این دام ها عملیات صید ارواح را برای مدتهای مدید ادامه می دهند. ساماندهی این شرایط مستلزم اتخاذ تدابیر عاجل برای توقف این پدیده است. 

پایان خبر چراغونی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از «صید ارواح» چه می دانید؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از «صید ارواح» چه می دانید؟"، کلیک کنید.