رکورد فرار سرمایه از بورس شکسته شد؛ خروج 90 همت پول حقیقی

رکورد فرار سرمایه از بورس شکسته شد؛ خروج 90 همت پول حقیقی

آفتاب نیوز :

فردین آقابزرگی درباره میزان خروج سرمایه از بورس پس از ماجرای نشت اطلاعات محرمانه در اردیبهشت ماه سال گذشته اظهار داشت: در سال 99 علی رغم تمام فراخوان های عمومی 25 هزار میلیارد تومان وارد بورس شد و در سال 1400 از این بازار 40 هزار میلیارد تومان خارج شد. همچنین در سال 1401 شاهد خروج حدود 60 هزار میلیارد تومان سرمایه از بورس بودیم، اما متاسفانه در سال 1402 میزان خروج پول حقیقی از بورس به بیش از 90 هزار میلیارد تومان رسید.

وی تاکید کرد: یکی از نشانه های اینکه حمایت های مسیولان از بازار سرمایه ظاهری بوده، میزان بازدهی شاخص کل بورس در سال گذشته است. به طوریکه متاسفانه شاخص کل در سال 1402 کمتر از 10 درصد ثبت شد و در کنار آن باید به میزان خروج پول حقیقی ها از بازار به میزان بیش از 90 هزار میلیارد تومان اشاره کرد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: این دو مولفه نشان می دهند که دولت نتوانست برای جذب سرمایه به بورس اعتماد عمومی را جلب کند و 90 هزار میلیارد تومانی که از بورس خارج شد به سمت بازار های سوداگرانه و سفته بازی مانند ارز و طلا رفت.

آقابزرگی با بیان اینکه پس از ماجرای اردیبهشت ماه سال گذشته و دسترسی عده ای به رانت اطلاعات بورسی، مردم قید بورس را زدند، گفت: از ابتدای سال 1402 تا 17 اردیبهشت ماه سال گذشته سقف شاخص تاریخی بورس شکسته شد و به میزان 2 میلیون و 500 هزار رسید و همچنین بازار بازدهی 30 درصدی را تجربه را کرد و در 40 روز کاری این بازدهی 30 درصدی در شاخص کل و بازدهی 51 درصدی در شاخص هم وزن را تجربه کردیم.

وی افزود: در حالی که بازار به قوت پیش می رفت انفعال سازمان بورس و ارکان بورس و بی تفاوتی آن ها نسبت به وظیفه احقاق حقوق سهامداران خرد باعث فرار سرمایه از بورس شد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: دولت در سال گذشته با اقداماتی از جمله تصمیمات درباره نرخ خوراک پالایشی و پتروشیمی ها، نرخ بهره، قیمت گذاری دستوری و … باعث شد تا سازمان بورس خاصیت و جایگاه خود را از دست بدهد و همین اقدامات و انفعال سازمان بورس، زمینه بی اعتمادی مردم را فراهم کرد که این بی اعتمادی مردم در سال جدید هم ادامه خواهد داشت، هرچند که شرایط بازار مستعد جذب نقدینگی است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رکورد فرار سرمایه از بورس شکسته شد؛ خروج 90 همت پول حقیقی" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رکورد فرار سرمایه از بورس شکسته شد؛ خروج 90 همت پول حقیقی"، کلیک کنید.