اینترنت ماهواره ای موبایل؛ آنچه هست، آنچه نیست

غزال زیاری: این فناوری به استارلینک اجازه می دهد تا اتصال پهن باند ماهواره ای را برروی تلفن های هوشمند در سراسر دنیا ارایه دهد. البته این سرویس برای رقابت با شبکه های 4Gو 5G درنظر گرفته نشده و بیشتر برای مناطق دورافتاده بدون پوشش سلولی مناسب است.

اسپیس ایکس ایلان ماسک، چند ماه پیش اولین سری از ماهواره های استارلینک با قابلیت انتقال direct-to-cell را به فضا پرتاب کرد. این تکنولوژی این امکان را برای استارلینک فراهم می کند تا اتصال پهن باند ماهواره ای اش را برروی گوشی های هوشمند در سراسر دنیا ارایه کند. این فناوری به علاوه دستگاه های اینترنت اشیا (IoT) را با استانداردهای رایج موبایل LTEمتصل می کند. اما دقیقا فناوری direct-to-cell استارلینک چیست؟ آیا با گوشی های معمولی کار می کند یا نیاز به اعمال تغییراتی در سخت افزار موبایل ها خواهد بود؟

در این مقاله، به سوالاتی در مورد نحوه عملکرد فناوری direct-to-cell استارلینک پاسخ می دهیم.

فناوری direct-to-cell استارلینک دقیقا چطور کار می کند؟

استارلینک اعلام کرده که ماهواره هایش با قابلیت direct-to-ell دارای مودم های پیشرفته ای هستند که با نام eNode Bs شناخته می شوند. این مودم ها شبیه دکل های تلفن های همراه هستند ولی در فضا کار می کنند. زمانی که ماهواره ها در مدار قرار می گیرند، فورا از طریق یک بک هال لیزری به تجهیزات استارلینک در مدار پایین زمین (LEO)متصل می شوند تا اتصال جهانی را فراهم کنند. ماهواره های استارلینک که با مودم های eNodeB بارگیری می شوند، مستقیما اینترنت را به تلفن های هوشمند در هر مکانی از کره زمین ارسال می کنند. اولین دسته از ماهواره های استارلینک با قابلیت direct-to-cell دوم ژانویه با موشک فالکون 9 اسپیس ایکس به فضا پرتاب شدند.

تکنولوژی-استارلینک.jpg

چه زمانی خدمات direct-to-cell با سامانه SATCOM (یک سامانه مخابراتی سیار جهانی که سرویس های ارتباطی داده و صوت را برای هواپیماها فراهم می آورد) روی تلفن های همراه در دسترس خواهند بود؟

طبق اعلام وب سایت استارلینک، امکال ارسال پیغام در سال 2024 فراهم خواهد شد و خدمات صوتی و دیتا به همراه اتصال به دستگاه های اینترنت اشیا (IoT) از سال آینده میلادی در دسترس خواهند بود.

آیا تکنولوژی direct-to-cell با گوشی های هوشمند فعلی سازگار است؟

طبق اعلام استارلینک، این تکنولوژی با گوشی های فعلی LTE (یعنی گوشی های 4G و 5G) در هر کجا که آسمان قابل مشاهده باشد کار می کند. بر طبق آنچه در این وب سایت اعلام شده، نیاز به هیچ تغییری در سخت افزار و سیستم عامل گوشی تلفن هوشمند و همچنین نیازی به نصب اپلیکیشن خاصی برای فعال کردن اتصال اینترنت ماهواره ای در گوشی های LTE نخواهد بود.

آیا استارلینک برای ارایه پهنای باند ماهواره ای در تلفن های هوشمند با شرکت های مخابراتی همکاری خواهد کرد؟

استارلینک اعلام کرده که یک ارایه دهنده خدمات تلفن همراه با استفاده از قابلیت direct-to-cell از دسترسی جهانی متقابل در کشورهای شریک برخوردار خواهد بود. این هماهنگی ها ادغام سیستم ماهواره ای استارلینک را با شبکه تلفن همراه شریک مخابراتی امکان پذیر خواهد کرد؛ چیزی مشابه با قرارداد استاندارد رومینگ.

استارلینک.jpg

ماهواره های استالینک با استفاده از طیف شرکای مخابراتی، برای اجرای این سرویس در کشورهای مربوطه وارد عمل می شوند. به عنوان مثال استارلینک با همکاری T-Mobile، پوشش ماهواره ای direct-to-cell را بر روی تلفن های همراه، در ابتدا در مناطق دورافتاده آمریکا که هیچ گونه پوشش آنتن دهی وجود ندارد فراهم می کند. در حال حاضر دیگر شرکای مخابراتی جهانی استارلینک شامل: Optus (استرالیا)، Rogers (کانادا)، KDDI (ژاپن)، One-NZ (نیوزیلند)، Salt (سوییس) و Entel (شیلی و پرو) هستند.

آیا سرویس direct-to-cell استارلینک، در رقابت با سرویس های 4G و 5G نخواهد بود؟

ایلان ماسک، بنیانگذار اسپیس ایکس اعلام کرده که سرویس direct-to-cell استالینک بسیار کند خواهد بود و به شکل معناداری با شبکه های فعلی موبایل رقابت نخواهد کرد. در واقع این سرویس برای ارایه پهنای باند برای تلفن های همراه در مناطق دور دست که پوشش تلفن همراه وجود ندارد، بهترین گزینه خواهد بود.

منبع: m.economictimes

5858

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اینترنت ماهواره ای موبایل؛ آنچه هست، آنچه نیست" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اینترنت ماهواره ای موبایل؛ آنچه هست، آنچه نیست"، کلیک کنید.