محمدصادق سیف درگذشت

آفتاب نیوز :

استاد «محمدصادق سیف» پدر خوشنویسی خرم آباد پس از طی یک دوره بیماری در 88 سالگی درگذشت.

محمدصادق سیف متولد 1314 در خرم آباد و از نخستین موسسان انجمن خوشنویسان خرم آباد و از شخصیت ها و مشاهیر فرهنگی لرستان به شمار می رفت.

استاد سیف در رشته های مختلف خوش نویسی همچون ثلث و نستعلیق دارای درجه استاد تمامی از انجمن خوشنویسان ایران بود و در طول عمر گران مایه اش در انجمن خوشنویسان خرم آباد، شاگردانی بسیاری تربیت کرد.

بسیاری از هنرمندان و استادان کنونی خوشنویسی لرستان که دارای درجات ممتاز و فوق ممتاز هستند، حضور این استاد را درک کرده و از داشته های علمی و هنری وی بهره گرفته اند.

محمدصادق سیف درگذشت

محمدصادق سیف علاوه بر هنر خوشنویسی، در حوزه موسیقی هم فعال بود و عود می نواخت. او که بر زبان های انگلیسی و عربی مسلط بود دستگاه های موسیقی ایرانی، مقام های موسیقی عربی و همچنین لحن های زیبای قرآنی و گوشه های رابط این لحن های پیچیده را نیز به خوبی تجزیه و تحلیل می کرد. استاد سیف در تلاوت قرآن با لحن فصیح عربی بسیار توانمند بود و نمایشگا های متعددی از آثار خوش نویسی خود به ویژه در حوزه خط ثلث برگزار کرد.

وی که به فرهنگ و هنر ایران به ویژه لرستان عشق می ورزید همواره همگان را به پاسداشت این فرهنگ و هنر غنی، کهن و سرشار ازحکمت و ابعاد مختلف زیبایی شناختی آن، تشویق و ترغیب می کرد.

در مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره ملی خوشنویسی رضوی در مرداد ماه 1396 به پاس بیش از پنجاه سال خدمات شایان استاد محمدصادق سیف در عرصه هنر خوشنویسی استان و شهرستان خرم آباد، از این هنرمند پیشکسوت با حضور مسیولان، هنرمندان و برگزیدگان جشنواره تجلیل و تقدیر شد و در سال 1400 مورد تقدیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت.

ایرج طولابی از نویسندگان لرستان در کتابی با عنوان «گذری بر خوشنویسی خرم آباد»؛ در گفتگو با استاد محمدصادق سیف به زندگی نامه این استاد خوشنویسی پرداخته است، این کتاب در سال 1400 از سوی انتشارات کلدر خرم آباد با تیراژ محدود منتشر شده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "محمدصادق سیف درگذشت" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "محمدصادق سیف درگذشت"، کلیک کنید.