فرایند تعیین مزد کارگران سه جانبه است

فرایند تعیین مزد کارگران سه جانبه است

یک کارشناس روابط کار با بیان اینکه فرایند تعیین دستمزد به شکل سه جانبه در شورای عالی کار صورت می گیرد، تاکید کرد:اگر کار پژوهشی و علمی درستی در مورد دستمزد و مسایل مربوط به حوزه کار در دبیرخانه شورای عالی کار صورت گیرد امروز برخی چالش ها و مشکلات در فرایند تعیین دستمزد را شاهد نخواهیم بود.

حمیدحاج اسماعیلی در گفت وگو با چراغونی، درباره فرایند تعیین دستمزد در شورای عالی کار اظهار کرد: فرایند تعیین دستمزد طبق آنچه در قانون آمده با حضور نمایندگان کارگری،کارفرمایی و دولت به شکل سه جانبه تعیین می شود بنابر این وزارت کار برگزار کننده جلسات است وجلسات مزد باید با همفکری شرکای اجتماعی باشد یعنی سه شریک دولت نماینده کارگر و کارفرما.

وی با اشاره به برخی هجمه ها نسبت به وزیر کار دلیل این امر را دبیرخانه شورای عالی کار دانست و گفت: اگر کار پژوهشی و علمی درست در مورد مسایل مربوط به حوزه کار در دبیرخانه شورای عالی کار صورت بگیرد امروز شاهد برخی اتفاقات، چالش ها و مشکلات در تعیین دستمزد نخواهیم بود.وظیفه دبیرخانه شورای عالی کار، پیگیری ، تحقیق و ارزیابی مسایل حوزه کار در طول سال است و در بحث دستمزد الزامی ندارد که حتما در هفته های پایانی سال مباحث کارشناسی مزد را دنبال کنیم.

حاج اسماعیلی ادامه داد: این سردرگمی و آمار و ارقام و مباحث پراکنده ای که در جلسات شورای عالی کار دیده می شود ناشی از ضعف در اقدامات و کارهای تحقیقاتی دبیرخانه شورای عالی کار است.چرا بحث مزد منطقه ای در طول سال مورد پژوهش قرار نمی گیرد و در زمان تعیین مزد به عنوان بحث حاشیه ای مطرح می شود که وقت جلسات مزد را بگیرد و گفت وگو و چانه زنی نمایندگان کارگری و کارفرمایی را تحت تاثیر قرار بدهد؟

این کارشناس روابط کار طرح عجولانه مباحث مزدی در شورای عالی کار و پرداختن به مباحث غیرمرتبط با دستمزد را موجب بی اعتمادی جامعه کارگری و هجمه به وزارت کار دانست و گفت:متاسفانه به جای همراهی و همفکری گروه کارفرمایی و کارگری می بینیم که آمار و ارقام هم محل اختلاف نظر شدید است و در حالی که تنها یک روز مانده به پایان سال، درباره رقم سبد معیشت یک راهکار مشخص و مشترک که دولت، کارگر و کارفرما موافقت کنند، ارایه نشده است.

حاج اسماعیلی درباره سبد مصرفی خانوار که انستیتو تغذیه به نمایندگی از وزارت بهداشت ارایه کرده بود نیز گفت: درست است که انستیتو تغذیه دو سبد مطلوب و مقرون به صرفه را ارایه کرده ولی آیا زمانش اکنون بود؟بهتر بود در یک موقعیت مناسب تر و در جلسات قبل تر مورد کار کارشناسی و تحقیقاتی قرار می گرفت و چکش کاری می شد بعد به جلسه دستمزد شورای عالی کار ارایه می کردند.

کارشناس حوزه کار خاطرنشان کرد:مساله دیگر این است که باید به سمت اجرای قانون در کشور برویم، هم به مر قانون پایبند باشیم و هم شورای عالی کار را مورد اعتنا قرار بدهیم. در حال حاضر در قانون کار در بحث ترکیب شورای عالی کار اشاره شده که وزیر کار می تواند دو فرد دیگر را در کنار خود به عنوان افراد صاحب نظر انتخاب کند که در بخش های صنعتی، کشاورزی و خدماتی تخصص داشته باشند ولی دو وزیر کابینه معرفی شده است و همین قضیه باعث شده تا اینطور تلقی شود که دولت به عنوان کارفرمای بزرگ در خصوص دستمزد تصمیم می گیرد و این موضوع کرسی کارگران را تضعیف کرده است.

این فعال حوزه کار در پایان خاطرنشان کرد: نمایندگان کارگری در چند روز اخیر با ناامیدی نسبت به این موضوع از عدم امضای صورتجلسه سخن گفته اند و احساس می کنند نقش موثری در مذاکرات مزد ندارند در حالی که دولت باید نقش تعدیل کننده و میانجی را ایفا کند زیرا این به نفع مذاکرات و توافقات ملی در کشور است و می تواند رضایت نسبی را در مجموعه کارگران و کارفرمایان شکل دهد و نقش دولت بین گروه های کارگری و کارفرمایی را تعدیل کند.

پایان خبر چراغونی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فرایند تعیین مزد کارگران سه جانبه است" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فرایند تعیین مزد کارگران سه جانبه است"، کلیک کنید.