این سلاح لیزری دهان را هدف می گیرد!

این سلاح لیزری دهان را هدف می گیرد!

به گزارش چراغونی، بیوفیلم ها، ساختارهایی هستند که در آنها، باکتری ها پنهان می شوند تا از گزند دارو و عوامل آنتی باکتریال مصون بمانند و به تازگی مریم حاج فتحعلیان و همکارانش در دانشگاه پنسیلوانیا با استفاده از نانوذرات و لیزر، ابزاری برای از بین بردن بیوفیلم ها ارایه کردند.

به نقل از چراغونی، یافته های اخیر این محققان نشان می دهد که ترکیب نور لیزر و نانوذرات طلا پوشیده از نوعی قند می تواند به سرعت، تجمع باکتریایی موسوم به بیوفیلم را از بین ببرد. این نابودسازی بیوفیلم ها که باعث پوسیدگی دندان و آلوده شدن زخم ها می شود، بدون نیاز به آنتی بیوتیک انجام می شود. این گروه یافته های خود را روی موش ها مورد آزمایش قرار داده اند.

این گروه نشان داد که این روش موثرتر از مواد ضدعفونی کننده و آنتی باکتریال برای از بین بردن بیوفیلم ها عمل می کند. در حالی که پوسیدگی دندان تقریبا نیمی از مردم جهان را تحت تاثیر قرار داده، زخم های دهان نیز به عنوان یکی از مشکلات رایج در جهان قلمداد می شود.

مفهوم بیوفیلم به جمعیتی از باکتری ها اطلاق می شود که با ترشح یک ماده چسب مانند، سپری در اطراف خود ایجاد می کنند تا در برابر عوامل ضدباکتری مقاومت کنند. بیوفیلم ها در بدن انسان مشکل آفرین بوده و برای زخم ها یک تهدید جدی هستند به طوری که روند بهبود را به تاخیر می اندازند. با استفاده از این پلتفرم، می توانید بیوفیلم ها را بدون نیاز به آنتی بیوتیک از بین برد. همچنین این روش به بیمارانی که به آنتی بیوتیک حساسیت دارند کمک شایانی می کند.

به نقل از ستاد نانو، مریم حاج فتحعلیان و همکارانش با محصور کردن کره های طلا در قفس های مولکولی ابزاری ساختند که می تواند برای از بین بردن بیوفیلم ها استفاده شود. روی سطح این قفس مولکولی، محققان دکستران قرار دادند که یک نوع قند است که معمولا در ساختار بیوفیلم ها به کار می رود. با این پوشش قندی، می توان اطمینان حاصل کرد که این ساختار مولکولی به بیوفیلم متصل می شود. تابش لیزر به نانوذرات باعث درخشش آنها شده و همچنین بخشی از این نور به گرما تبدیل می شود که با استفاده از روش فتوترمال می توان بیوفیلم ها را از بین برد.

طلا یک ماده ایده آل برای درمان فوتوترمال است، هم به این دلیل که به راحتی نور را به گرما تبدیل می کند و هم این که غیرسمی است.

محققان نانوذرات فوتوترمال خود را بر روی دندان و زخم موش ها آزمایش کردند که نتایج امیدوارکننده ای به دست آمد. لیزر مادون قرمز موجب از بین بردن تمام پلاکت های باکتریایی شد.

5858

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این سلاح لیزری دهان را هدف می گیرد!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این سلاح لیزری دهان را هدف می گیرد!"، کلیک کنید.