اصفهان به استقبال بهار می رود/ از نصب سفره «هفت سین» تا برپایی رویداد «نقاشی خط» در چهارباغ عباسی

اصفهان به استقبال بهار می رود/ از نصب سفره «هفت سین» تا برپایی رویداد «نقاشی خط» در چهارباغ عباسی

به گزارش چراغونی از اصفهان، اصفهان با نصب سفره هفت سین در سی نقطه نصف جهان و برپایی رویداد «نقاشی خط» در چهارباغ عباسی به عنوان یکی از قدیمی ترین خیابانهای جهان به استقبال بهار می رود.

همانند سال های گذشته که نمادهایی برای عکاسی شهروندان به شکل آیینه های چندوجهی پیش بنیی شده بود، امسال میز یک محور ویژه در مسیر «چهارباغ» به «آمادگاه» پیش بینی شده است تا در آن چند نماد نقاشی سه بُعدی، 6 نماد گل طبیعی و آذین بندی و نماد نور طراحی شود و شهروندان و مسافران بتوانند از آن به عنوان محل عکاسی استفاده کنند.

نصب تصاویر 400 شهید شاخص اصفهان در رینگ سوم و زیرگذرهای شهر و فضاسازی در گلستان شهدا و طراحی دیواره پازلی در این مکان از دیگر اقدامات شاخص مسیولان شهری در آستانه نوروز است.

رونمایی از مبلمان ویژه سالمندان در سطح معابر و پارک ها

از نکات جالب توجه در زیباسازی شهری در آستانه سال نو، رونمایی از مبلمان ویژه سالمندان در سطح معابر و پارک ها است که به نوعی احیای یک سنت قدیمی ایرانی اسلامی محسوب می شود که در مدرنیته سازی شهری به نوعی از میان رفته بود.

در این ارتباط حمید قنادنیا مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان با بیان اینکه در مناطق پانزده گانه و پارک «ناژوان» 30 نقطه برای نصب سفره هفت سین جانمایی می شود، اظهار کرد: : رویداد «نقاشی خط» با 40 اثر نیز در گذر «چهارباغ عباسی» به منظور برقراری ارتباط بین شهروندان با هنرمندان و آثار هنری فاخر برپا شده است

وی با اشاره به نصب دو هزار پرچم نوروزی در مناطق مختلف اصفهان ادامه داد: همچنین نصب یک هزار و 500 «نماد شکوفه و پرنده» در چهارراه ها و معابر اصلی شهر از جمله اقدامات موقت این مدیریت ویژه ایام نوروز است.

نماد «فانوس نورانی»، ویژه ایام نوروز و رمضان

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان تاکید کرد: نماد «فانوس نورانی»، طرح دیگری است که ویژه ایام نوروز و رمضان در میدان امام حسین(ع) در مجاور مکان جزخوانی چهارباغ در روزهای آخر سال نصب خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در کنار طراحی مبلمان سالمندان در نقاط شهری، به نصب مبلمان کودکان در سایت های بازی نیز توجه ویژه شده است، گفت: 20 دیوار نگاره جدید: این دیوارنگاره ها با مضمون مطالعه و فرهنگ کتابخوانی در معابر مدارس به سبک نقش برجسته با همکاری آموزش و پرورش در حال نصب در نقاط مختلف شهر است.

قنادنیا تاکید کرد: امسال در یک فراخوان مسابقه در مناطق پانزده گانه از عکاسان شهر خواسته شد تا بهترین زاویه ها را معرفی کنند که محل مناسب عکاسی و نصب نماد باشد که این فراخوان مورد توجه انجمن عکاسان اصفهان قرار گرفت.

وی ادامه داد: برخی پروژه های بزرگ همچون «بازیکده مناطق پانزده گانه» در 500 آیتم بازی در مناطق در حال نصب بوده که اولویت آنها تعامل، سلامت، نشاط و خانواده است.

گفتنی است در طول سالهای گذشته، زیباسازی شهر اصفهان به شدت مورد انتقاد مردم، کارشناسان و هنرمندان بوده است به ویژه نصب تابلوهایی که با رویکردی کاملا منفی، قصد ترغیب مردم به کاری مثبت و یا نهی آنها از فعالیتی را داشتند، در این میان نصب بنرهایی بزرگ با عناوینی همچون «با این هوای عالی!!! از خونه تا غسالخانه، یک نفس»، «اصفهان شهر گنبدهای خاکستری» و با هشتگ مازوت سوزی! در ایستگاه های مترو بیش از بقیه بسیار مورد انتقاد رسانه ها قرار گرفت که در گزارشهای « پای لنگ حمل و نقل عمومی در اصفهان| وقتی بار کم کاری مسیولان بر دوش مردم می افتد » و « نازیباسازی شهری در مهد فرهنگ و هنر/از ظهور «عموهای سیبیلو» تا قطع المانهای چنار!! » به آن پرداختیم.

البته این انتقادهای رسانه ای به نحوی عجیب تاثیرگذار بود به نوعی که تا حدود یک سال سازمان زیباسازی شهر اصفهان به جز المان های نوری و برخی بنرهای ضعیف چیزی برای عرضه نداشت!!

نکته جالب اینکه مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان در باره انتقاد برخی شهروندان از نصب نمادهای شهری و نظارت بر آنها گفته است: نقد یک کار هنری باید عالمانه و منصفانه باشد چنانچه در نظرسنجی های آخر سال توسط جهاد دانشگاهی از شهروندان در این زمینه نظرخواهی شده است؛ نظرسنجی در باره یک پروژه به مردم عادی، جامعه هنرمندان و نخبگان و مدیریت شهری دسته بندی می شود که در آمارها و نظرسنجی ها میزان رضایت در پروژه های مختلف مورد پرسش قرار می گیرد.

امسال «زیباسازی شهری» نمره قبولی می گیرد؟!

و اما امسال در دومین سال مدیریت جدید سازمان زیباسازی در فضای شهری و در آستانه بهار به نظر می رسد شاهد زیباسازی در شهر اصفهان باشیم که شاید از برپایی اتاق های فکر قوی تر نشات گرفته است، باید منتظر باشیم و ببینیم امسال نمره زیباسازی شهر اصفهان از دیدگاه مردم که اتفاقا به گفته همین کارشناسان، جزو برترین منتقدان هستند و با ریزبینی خاصی مسایل را بررسی می کنند و در صحبت های کارشناسان و هنرمندان چگونه خواهد بود و آیا شایسته شهری به عظمت نام نصف جهان هست یا خیر.

46

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اصفهان به استقبال بهار می رود/ از نصب سفره «هفت سین» تا برپایی رویداد «نقاشی خط» در چهارباغ عباسی" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اصفهان به استقبال بهار می رود/ از نصب سفره «هفت سین» تا برپایی رویداد «نقاشی خط» در چهارباغ عباسی"، کلیک کنید.