توضیحات مرکز پژوهش های مجلس درباره یک گزارش

توضیحات مرکز پژوهش های مجلس درباره یک گزارش

مرکز پژوهش های مجلس پس از انتشار گزارش این مرکز با عنوان «بررسی مفهوم هزینه های کمرشکن سلامت و سیاست هایی برای محافظت مالی» و حاشیه های ایجاد شده حول آن، توضیحاتی را ارایه کرد.

به گزارش چراغونی، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در توضیحاتی نوشت، پس از انتشار گزارش این مرکز با عنوان «بررسی مفهوم هزینه های کمرشکن سلامت و سیاست هایی برای محافظت مالی» و گزارش خبری یک روزنامه در این خصوص با عنوان «شوک افزایش هزینه سلامت»، از روز بعد از آن واکنش ها به این گزارش به شکل های دیگری شروع شد. وزارت بهداشت با پاسخی تحت عنوان «طعم کاهش هزینه سلامت» این مطلب را در این روزنامه به چاپ رساند و از همان روز یک خبرگزاری  در مصاحبه هایی با این عناوین که «مرکز پژوهش ها باید به جای آمارسازی گزارش فنی بدهد»، «نقد دولت با اغراض سیاسی خلاف فلسفه وجودی مرکز پژوهش های مجلس است»، «مرکز پژوهش ها نباید با گزارش های جعلی جامعه را متشنج کند»، «گزارش های مرکز پژوهش ها باید کارشناسی باشد؛ نه اظهار نظر شخصی» و «گزارش مرکز پژوهش های مجلس نظر کمیسیون بهداشت نیست»، تلاش کرد تا به جای پرداختن به اصل گزارش رویکردهایی دیگر را دنبال کند.

در همین راستا مرکز پژوهش های مجلس در راستای تنویر افکار و اذهان عمومی موارد ذیل را تبیین کرد:

متن توضیحات به شرح زیر است؛

«نکته نخست و مهم آنکه انتظار می رفت تا عزیزان و رسانه ای که به نقد این گزارش پرداخته اند حداقل یک بار، دست کم یک صفحه از گزارش را می خواندند و بعد نظر می دادند، چرا که استنادات آماری در این گزارش بر مبنای داده های  مرکز آمار ایران و موسسه ملی تحقیقات سلامت کشور است که هر دو از سازمان های تحت مدیریت قوه مجریه هستند. ضمن آنکه در ابتدای این گزارش عنوان شده که این بررسی مربوط به بازه زمانی 1395 تا 1400 است پس اگر قرار بر سو گیری باشد موضوع متوجه دولت قبلی است کما اینکه چنین رویکردی هم در این گزارش مدنظر نبوده است و در هیچ کجای گزارش نامی از هیچ دولتی بیان نشده است.

دوم آنکه در این گزارش محافظت از افراد در برابر مشکلات مالی مرتبط با هزینه های بهره مندی از خدمات سلامت از جمله اهداف اصلی نظام سلامت برشمرده شده و همچنین تاکید شده است که در نظام سلامت کشور ایران دستیابی به این هدف از طریق راهبردهایی مانند گسترش پوشش بیمه سلامت، کاهش پرداخت از جیب، ارایه یارانه و افزایش منابع بخش سلامت طی قوانین، سیاست ها و برنامه های مختلف مدنظر قرار گرفته است و گزارش با توجه به اسناد بالادستی نظام سلامت تدوین و انتشار یافته است.

سوم آنکه مرکز پژوهش های مجلس، در راستای وظیفه ذاتی خود به تهیه و تدوین گزارش هایی در حوزه های مختلف کشور اقدام می کند که در پایان هر گزارش نیز راهکارهایی برای بهبود مسایل ارایه می کند. انتظار می رود به جای تخریب یک گزارش کارشناسی، به منظور رفع مسیله و کاهش دغدغه های مردمی در آن زمینه از این راهکارها در مسیر بهبود وضعیت بهره برده شود.

نکته چهارم و پایانی آنکه گزارش های مرکز بدون سوگیری های جناحی و تنها بر مبنای علمی و پژوهشی تهیه و منتشر می شود. گزارش هایی که در دوره های مختلف گاه به طعم برخی نهادها و دستگاه ها خوش نیامده است اما باید اذعان شود که تنها رویکرد تبیین و حل مسیله در آن مدنظر بوده است. اگر نقدی کارشناسی بر این گزارش وارد است اعلام شود تا مباحث مورد بررسی قرار گیرد. فضای کشور و جامعه نیازمند بررسی کارشناسی مسایل به منظور یافت راهکار به ویژه در موضوعات اصلی است. سلامت نیز از موضوعات اصلی و حایز اهمیت کشور به حساب می آید که رفع مسایل آن نیازمند کارکارشناسی و پژوهشی است.

پایان خبر چراغونی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "توضیحات مرکز پژوهش های مجلس درباره یک گزارش" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "توضیحات مرکز پژوهش های مجلس درباره یک گزارش"، کلیک کنید.