دیگر هیچ خودرویی زیر 400 میلیون نیست

بازار خودرو همچنان راکد و معاملات تقریبا در نقطه صفر قرار دارد

آفتاب نیوز :

امروز وضعیت به گونه ای جلو رفته که دیگر هیچ خودرویی در بازار آزاد ایران کمتر از 400 میلیون تومان نیست. حتی وضعیت قیمت ها در بازار خودرو های کارکرده هم تعریفی ندارد. قیمت ها در آن بخش هم به دلیل اینکه تقاضا بیشتر از بخش خودرو های نو است، به شدت افزایش یافته و شرایط برای مصرف کنندگان واقعی سخت شده است.

بازار خودرو همچنان راکد بوده و معاملات تقریبا در نقطه صفر قرار دارد؛ قیمت ها نیز که طی دو ماه اخیر روند صعودی به خود گرفته بود در حال فرود آمدن از پلکان قیمت البته با سرعت بسیار پایین است.

تقریباً از تابستان تا پایان فصل پاییز حتی با وجود نوسانات بازار ارز، قیمت خودرو چندان دستخوش تغییر نشده بود و قیمت ها با یک ثبات نسبی پیش می رفتند، اما با ورود به فصل زمستان افسار قیمت ها کشیده شد و شاهد افزایش بیش از 100 میلیون تومانی در برخی از خودرو ها نیز بودیم. کارشناسان عمده دلیل این افزایش قیمت ها را عدم تحقق وعده های سیاست گذار مبنی بر واردات انبوه خودرو، عرضه خودروی اقتصادی و واردات خودرو های کارکرده عنوان می کنند.

امروز وضعیت به گونه ای جلو رفته که دیگر هیچ خودرویی در بازار آزاد ایران کمتر از 400 میلیون تومان نیست. حتی وضعیت قیمت ها در بازار خودرو های کارکرده هم تعریفی ندارد. قیمت ها در آن بخش هم به دلیل اینکه تقاضا بیشتر از بخش خودرو های نو است، به شدت افزایش یافته و شرایط برای مصرف کنندگان واقعی سخت شده است.

نکته قابل توجه، اما ساکت بودن بازار خودرو است؛ بررسی میدانی بازار خودرو حکایت از آن دارد که مصرف کنندگان تمایلی به خرید خودرو ندارند و اغلب به منظور مطلع شدن از قیمت ها در بازار حاضر می شوند. فروشندگان نیز همچنان بلاتکلیف هستند و به دلیل عدم واردات خودرو، نمی دانند باید چه رفتاری در بازار داشته باشند در واقع به نظر می رسد همه در حالت انتظار مانده اند تا ببینند سیاست گذار بالاخره چه تصمیمی برای صنعت و بازار خودرو به ویژه در بخش واردات خودرو اعم از کارکرده و نو می گیرد.

در این بین تقریباً از هفته پیش و به دلیل عقب نشینی نرخ ارز در بازار آزاد قیمت خودرو آرام گرفته است؛ قیمت دلار پس از ورود به کانال 62 هزار تومان مجدد به زیر 60 هزار تومان بازگشت و هم اکنون در کانال 59 هزار تومان معامله می شود که همین امر توانسته هیجان بازار های موازی همچون خودرو را کاهش دهد؛ به گونه ای که طی این چند روز از افزایش خبری نیست. نزولی شدن قیمت ها برخلاف زمان صعودی شدن، تدریجی و به صورت قطره چکانی است و با کندی پیش می رود، اما در مجموع به نظر می رسد تقریباً ترمز افزایش قیمت خودرو کشیده شده و خودرو از نردبان افزایش قیمت در حال پایین آمدن است و به سمت تعطیلات نوروزی پیش می رود.

قیمت خودرو های پرتیراژ تولید داخل به شرح زیر است:

هیچ خودرویی در بازار آزاد ایران کمتر از 400 میلیون تومان نیست

در سال های قبل در ایام عید بازار خودرو نیز دچار جنب وجوش خوبی می شد و تقریباً اغلب خرید و فروش ها در این ایام انجام و مصرف کنندگان با خودرو ها نو وارد سال جدید می شدند. اما امسال خبری از معامله خودرو در بازار نیست و مصرف کنندگان به دلایلی همچون قدرت خرید پایین، قیمت های نجومی خودرو و بلاتکلیفی بازار تمایلی به خرید ندارند.

اسد کرمی رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو در این ارتباط می گوید: از مدت ها قبل بازار خودرو دچار رکود شده و این رکود همچنان بر بازار حکم فرماست. معاملات در بازار تعریف چندانی ندارد و خرید و فروش خاصی صورت نمی گیرد.

کرمی به وضعیت قیمت ها در بازار آزاد اشاره کرده و می افزاید: با توجه به اینکه طی هفته های گذشته شاهد افزایش قیمت ارز در بازار آزاد بودیم قیمت خودرو نیز به تبعیت از آن دچار افزایش قیمت شد. افزایش قیمت ها در بازار نیز کاملاً محسوس و مشخص بود.

وی می گوید: از چند روز پیش که قیمت ارز در بازار آزاد روند نزولی و تقریباً باثباتی را گرفت، قیمت خودرو را نیز از روند افزایشی کوتاه آمد و طی یکی دو روز گذشته نه تنها افزایش قیمتی رخ نداده، بلکه قیمت انواع خودرو در بازار آزاد با کاهش های نسبی و جزیی همراه بوده است.

قیمت خودرو های پرتیراژ مونتاژی به شرح زیر است:

هیچ خودرویی در بازار آزاد ایران کمتر از 400 میلیون تومان نیست

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دیگر هیچ خودرویی زیر 400 میلیون نیست" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دیگر هیچ خودرویی زیر 400 میلیون نیست"، کلیک کنید.