شباهت زوال عقل و اسکیزوفرنی را بدانید

شباهت زوال عقل و اسکیزوفرنی را بدانید

آفتاب نیوز :

محققان برای اولین بار اسکیزوفرنی و زوال عقل فرونتومپورال را مقایسه کردند، اختلالاتی که هر دو در ناحیه پیشانی و لوب تمپورال مغز قرار دارند.

این ایده را می توان متعلق به Emil Kraepelin دانست که در سال 1899 اصطلاح “dementia praecox” را برای توصیف کاهش تدریجی ذهنی و عاطفی بیماران جوان ابداع کرد. رویکرد او به سرعت به چالش کشیده شد، زیرا تنها 25 ٪ از مبتلایان این شکل از پیشرفت بیماری را نشان دادند، اما اکنون، با کمک تصویربرداری و هوش مصنوعی، دانشمندان اولین نشانه های معتبر الگو های عصبی آناتومیک در مغز را یافته اند که شبیه علایم بیماران مبتلا به زوال عقل فرونتومپورال است.

به ندرت پیش می آید که دانشمندان در تحقیقات پایه به یافته های به ظاهر منسوخ با بیش از 120 سال قدمت اعتنا کنند. در مورد نیکولاس کوتسولریس و ماتیاس شروتر، که محقق و پزشک هستند، این حتی یک رانده بود.

شباهت بین اسکیزوفرنی و دمانس فرونتوتمپورال

تشخیص دمانس فرونتوتمپورال (FTD)، به ویژه نوع رفتاری (bvFTD)، در مراحل اولیه دشوار است، زیرا اغلب با اسکیزوفرنی اشتباه گرفته می شود بنابراین شباهت ها آشکار است: در مبتلایان هر دو گروه، تغییرات شخصیتی و همچنین رفتاری رخ می دهد. قرا گرفتن هر دو اختلال در نواحی پیشانی، زمانی و منزوی مغز قیاس بین آن ها را برای ما بدیهی می کند.

کوتسولریس در توضیح طرح خود می گوید: “به نظر می رسد آن ها در طیف علایم مشابهی قرار دارند بنابراین ما می خواستیم به دنبال نشانه ها یا الگو های مشترک در مغز باشیم. “

کوتسولریس و شروتر با یک تیم بین المللی از هوش مصنوعی برای آموزش طبقه بندی کننده های عصبی آناتومیکی هر دو اختلال استفاده کردند که آن ها را روی داده های مغزی از گروه های مختلف اعمال کردند.

نتیجه که به تازگی در مجله JAMA Psychiatry منتشر شد این بود که 41 درصد از بیماران اسکیزوفرنی معیار های طبقه بندی کننده برای bvFTD را داشتند.

کوتسولریس و شروتر اضافه کردند: وقتی ما این را در بیماران اسکیزوفرنی نیز دیدیم، زنگی به صدا درآمد که نشان دهنده شباهت بین این دو اختلال است.

تیم تحقیقاتی این پروژه دریافتند که هر چه نمره bvFTD بیماران بالاتر باشد (شباهت بین این دو اختلال را اندازه گیری می کند)، احتمال بیشتری وجود دارد که فنوتیپ «شبیه bvFTD» داشته باشند و احتمال بهبود علایم خود در طول دو سال کمتر است.

نتایج این پژوهش به این معنا است که در آینده ای نزدیک متخصصان می توانند تشخیص دهند که بیمار آن ها دقیقاً کدام یک از این دو اختلال را دارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شباهت زوال عقل و اسکیزوفرنی را بدانید" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شباهت زوال عقل و اسکیزوفرنی را بدانید"، کلیک کنید.