بسته شدن پرونده احداث خط 10 متروی تهران تا 1408/ اتصال متروی خط 10 به شبکه راه آهن

بسته شدن پرونده احداث خط 10 متروی تهران تا 1408/ اتصال متروی خط 10 به شبکه راه آهن

مجری خط 10 متروی تهران از بسته شدن پرونده ساخت خط 10 مترو تا سال 1408 خبر داد.

محمود یوسفی در گفت وگو با چراغونی، درباره آخرین وضعیت احداث خط 10 مترو با بیان اینکه این خط در حال حاضر با یک TBM که در سمت دریاچه خلیج فارس مستقر شده و در حال حفر تونل است در حال ساخت است، گفت: البته بر اساس برنامه ریزی های انجام شده برای ساخت خط 10 مترو می بایست پنج TBM وارد روند ساخت شود تا بتوانیم بر اساس برنامه زمانبندی شش ساله پروژه احداث خط 10 مترو را به سرانجام برسانیم.

به گفته وی، در حال حاضر با یک TBM کار شروع شده است و خرید دو TBM توسط قرارگاه نیز انجام شده است که طبق برنامه می بایست در نیمه اول سال آینده این دو TBM وارد خط شوند و در حال حاضر شفت های ورودی این دو TBM در حال حفاری است.

مجری خط 10 متروی تهران با بیان اینکه طبق برنامه این دو TBM از محدوده دریاچه وارد زمین می شوند، اظهار کرد: یکی از آن ها به سمت شرق حفاری خواهد کرد و دیگری نیز به سمت غرب و وردآورد حرکت خواهد کرد و TBM سوم نیز در جنت آباد وارد زمین می شود و دو TBM دیگر نیز که در آینده وارد عملیات حفار تونل خط 10 می شوند نیز در اراضی نمایشگاه سیول وارد و به سمت شرق حرکت می کند و TBM بعدی پس از الهیه در تقاطع بزرگراه صدر-مدرس وارد زمین شده که به سمت شرق حرکت می کند که البته ورود این دو TBM در سال آینده در دستور کار قرار دارد.

یوسفی با بیان اینکه خط 10 متروی تهران 47 کیلومتر با 37 ایستگاه خواهد بود، گفت: بر اساس برنامه ریزی ها در بخش غربی که فاز یک قرار دارد زمین 14 ایستگاه تحویل پیمانکار شده و پیمانکاران نسبت به تجهیز کارگاه برای احداث ایستگاه اقدام کرده اند که البته در نظر داریم تا پایان سال این عدد را به 18 ایستگاه برسانیم.

وی در مورد مسیر حرکت خط 10 متروی تهران گفت: خط 10 مترو از فلکه چهارم تهرانپارس آغاز می شود و به سمت وردآورد حرکت می کند که البته در نظر داریم که با اضافه کردن دو ایستگاه متروی دیگر و ایجاد هاب حمل و نقلی، متروی خط 10 را به شبکه راه آهن متصل کنیم تا شهروندان سفر ریلی بهتری داشته باشند.

مجری خط 10 متروی تهران درباره زمان بندی افتتاح خط 10 مترو تصریح کرد: طبق برنامه تا سال 1406 فاز یک خط 10 مترو با 5 الی 6 ایستگاه افتتاح می شود که بر این اساس ایستگاه مترو وردآورد که با خط 5 تقاطع دارد، ایستگاه دریاچه، ایستگاه المپیک، ایستگاه اتریش، ایستگاه کوهسار که با خط 6 مترو تقاطع دارد و ایستگاه میدان کتاب که با خط 7 تقاطع دارد وارد مدار بهره برداری می شوند که البته دقت داشته باشید فاز یک شامل محدوده صدر تا وردآورد می شود و مسیر تونلی آن ساخته می شود و ایستگاه های مهم ساخته و به بهره برداری رسیده و بعد از آن به مانند همیشه مابقی ایستگاه ها تکمیل و به مرور وارد مدار بهره برداری می شوند.

وی افزود: فاز 2 این خط نیز از محدوده صدر تا تهرانپارس است که براساس برنامه ریزی ها این فاز نیز باید تا 1408 وارد مدار بهره برداری شود.

یوسفی گفت: هزینه ساخت خط 10 مترو به پول سال 1400 که قرارداد آن منعقد شده 60 هزار میلیارد تومان می شده؛ اما حالا با توجه به افزایش قیمت ها در این دو سال به نظر می رسد که به پول امروز ارزش ریالی خط 10 به 90 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

پایان خبر چراغونی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بسته شدن پرونده احداث خط 10 متروی تهران تا 1408/ اتصال متروی خط 10 به شبکه راه آهن" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بسته شدن پرونده احداث خط 10 متروی تهران تا 1408/ اتصال متروی خط 10 به شبکه راه آهن"، کلیک کنید.