بشنوید| عندلیب «نی» در پرده «نوا» ابدی شد

بشنوید| عندلیب «نی» در پرده «نوا» ابدی شد

جمشید عندلیبی که بی تردید عندلیب ساز «نی» بود بر آسمان خیال پر کشید.

عندلیبی در 66 سالگی در حالی چشم از جهان فرو بست که از روزگار جوانی در کنار بزرگان زانو به زانو نشست و نی در دستانش و بر لبانش چنان جای داشت که قلب در سینه هر آدمی.

او از مردمان کرد ایران بود و در کنار ناظری ها و پورناظری ها، کامکارها یکی از عندلیب ها بود.

اگرچه کارش را با کامکارها آغاز کرد؛ اما متاثر از فخر نی نوازی ایران استاد حسن کسایی، سازی را به دست گرفت که مولوی با نفیر آن مثنوی معنوی اش را آغاز کرد.

او، جمشید عندلیبی، از همان روزها که نمره قبولی از نورعلی خان برومند گرفت و در رشته موسیقی پا به دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران گذاشت، شاگردی ممتاز بود. سالی نگذشت که به گروه عارف پیوست و در کنار حسین علیزاده و پرویز مشکاتیان و محمدرضا لطفی ساز نواخت و روزهای سخت دهه 60 در کم نظیرترین آلبوم های موسیقی های محمدرضا شجریان چون بیداد و نوا و آسمان عشق و… نی نواخت.

عندلیبی در درخشان ترین یادگار موسیقی که نی در آن جایگاه یگانه دارد، به نت های حسین علیزاده جان داد و نی نوا با تک نوازی او در پرده ابدی موسیقی ایرانی خانه کرد. یادش گرامی و نامش ماندگار.

5757

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بشنوید| عندلیب «نی» در پرده «نوا» ابدی شد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بشنوید| عندلیب «نی» در پرده «نوا» ابدی شد"، کلیک کنید.