انتقاد از حوادث متعدد در متروی تهران/ کاری نکنید مردم برای رسیدن به پایان خط مترو نذر و نیاز کنند

تشکری هاشمی مطرح کرد:

انتقاد از حوادث متعدد در متروی تهران کاری نکنید مردم برای رسیدن به پایان خط مترو نذر و نیاز کنند

رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر تهران، با اشاره به حوادث متعدد در خطوط مترو گفت: کاری نکنید مردم برای رسیدن به پایان خط مترو، نذر و نیاز کنند.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری چراغونی، سید جعفر تشکری هاشمی، رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران در تذکر پیش از دستور دویست و بیستمین جلسه شورای شهر تهران با بیان اینکه امروز باز هم در خصوص مترو نکاتی را عرض می کنم؛ گفت: در چند روز گذشته شاهد افتتاح ورودی یکی از ایستگاه های مترو تهران بودیم و گزارش هایی از تکمیل ایستگاه های ناقص نیز منتشر شده که از این جهت لازم می دانم از پرسنل و پیمانکاران شرکت مترو تشکر و قدردانی داشته باشم.

وی در خصوص اشکالات و اختلالات پیش آمده در خطوط مترو گفت: حسب وظیفه نظارتی که به عنوان عضو و رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران دارم باید در خصوص مشکلات ناوگان مترو نیز صحبت داشته باشم. کمتر شهروندی است که از خرابی های این روز های مترو تهران اطلاع نداشته باشد. سریال خرابی های مترو پیوسته شده و در حالی که هنوز از حادثه ای بیرون نیامده ایم شاهد حادثه دیگر هستیم و کلکسیونی از انواع حوادث در ماه های اخیر در مترو تهران به وقوع پیوسته است.

تشکری هاشمی افزود: قفل شدن ترمز و اختلال در خط، عمل نکردن ترمز در خط تست و نیز آتش سوزی در پست برق مترو تهران نمونه هایی از اتفاق هایی هستند که در روز های گذشته به وقوع پیوسته اند. این خرابی ها و اشکالاتی که هر روز به وقوع می پیوندند و گاهاً چهره زننده ای برای سامانه پیشرو حمل و نقل انبوه بر مترو به وجود می آورند؛ باعث نگرانی های جدی برای ما شده است.

رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران ضمن اشاره به حادثه آتش سوزی در ایستگاه مترو میدان شوش بیان کرد: در فیلمی که منتشر شد؛ مشاهده کردیم مسافران در حریم ریلی که دارای برق فشار قوی است؛ رها شده اند. این حوادث، زیبنده شهروندان تهرانی نیست.

تشکری هاشمی با تاکید بر اینکه درخصوص خرابی مترو تهران بار ها تذکر داده ام؛ گفت: هر وسیله نقلیه ای پس از مدتی کار دچار استهلاک می شود و باید به آن رسیدگی کرد به عنوان مثال وقتی یک دوچرخه خریداری می شود به تعمیر و نگهداری از آن توجه می کنیم و نمی توان فرض کرد وسیله ای وجود دارد که به صورت مادام العمر کار می کند. وقتی یک کالای کم بها نیاز به نگهداشت و تعمیرات دارد؛ قطعاً تجهیزاتی که چند صد میلیارد قیمت دارند؛ باید به طور مرتب مورد بازدید کنترل و تعمیرات پیشگیرانه قرار گیرند.

وی با بیان اینکه در سال جاری مبلغ 1550 میلیارد تومان برای بازسازی واگن ها تخصیص داده شد؛ گفت: دلیلش این بود که می دانستیم عمر مفید واگن های خریداری شده، به پایان رسیده و دچار نقص شده اند و باید به فوریت مورد تعمیرات اساسی قرار گیرند. با این حال لازم است از راهبران مترو که با جان و دل تلاش می کنند و بسیاری از چالش ها را مدیریت می کنند؛ تشکر کنم.

رییس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای اسلامی شهر تهران گفت: رفع ایرادات تکلیفی است که باید بیش از هر موضوعی به آن توجه داشته باشیم. مجموعاً سه رام قرار DC و 16 رام قرار AC و در مجموع 133 واگن اورهال شده اند و اگر بخواهیم آن را یک بازسازی اساسی در نظر بگیریم یعنی حدود 500-600 میلیارد تومان و یک سوم منابع برای اورهال خرج شده است.

تشکری هاشمی افزود: طبق برخی از خبر ها متوجه شده ایم برای اورهال واگن های مترو از قطعات کارکرده استفاده شده است. با جاری شدن قرارداد 630 واگن به طور قطع دیگر شرکت واگن سازی توانایی اورهال قطار ها را ندارد و فرصت بازسازی نیز از دست خواهد رفت، قرارداد 500 میلیاردتومانی خرید قطعات نیز هنوز به نتیجه نرسیده و 25 درصد پیش قرارداد آن پرداخت نشده است.

وی ضمن اشاره به صحبت های روز گذشته سخنگوی شهرداری تهران مبنی بر اینکه خرابی های امروز مترو نتیجه عدم فعالیت در 7 سال گذشته است گفت: سخنگوی شهرداری تهران صحبت های مششعی داشته و گفته است باید گذشتگان در این خصوص توضیح دهند و از آنجایی که بنده نیز جزیی از گذشتگان هستم به سخنگوی محترم که به نمایندگی از شهرداری صحبت می کند می گویم قطار نو در هنگام حرکت فرسوده می شود و هر انسان عاقلی می داند که قطار نو را تعمیر نمی کنند شما سه سال است که مدیریت شهر را در دست گرفته اید و نمی توانید از گذشتگان صحبت کنید شما سه سال را از دست داده اید و مردم را گرفتار کرده اید و عذرخواهی فایده ای ندارد باید آستین بالا بزنید کارخانه واگن سازی را سه شیفت کنید، قطعات خریداری کنید تا مشکلات مردم حل شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انتقاد از حوادث متعدد در متروی تهران/ کاری نکنید مردم برای رسیدن به پایان خط مترو نذر و نیاز کنند" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انتقاد از حوادث متعدد در متروی تهران/ کاری نکنید مردم برای رسیدن به پایان خط مترو نذر و نیاز کنند"، کلیک کنید.