چرا انگلیسی ها در سمت چپ خیابان رانندگی می کنند؟

چرا انگلیسی ها در سمت چپ خیابان رانندگی می کنند؟

آیا تا به حال فکر کرده اید چرا ساکنان انگلیس در سمت چپ خیابان و جاده رانندگی می کنند؟ این کار یک دلیل تاریخی دارد.

به گزارش چراغونی، در دوران قرون وسطی، هنگامی که مردم سوار بر اسب در سفر بودند، نمی دانستند که چه کسانی را ممکن است در میانه راه ملاقات کنند. اکثر مردم راست دست هستند؛ به همین دلیل اگر غریبه ای از سمت راست آنها عبور می کرد، باید سمت راستشان آزاد می بود تا در صورت لزوم از شمشیر خود استفاده کنند.

همین دلیل نیز باعث شده بود تا بیشتر پلکان های مارپیچ را در «قلعه نورمان» در این کشور در جهت عقربه های ساعت به سمت بالا بسازند؛ تا سربازان مدافع قلعه بتوانند مهاجمانی را که به سمت بالا در حرکت هستند با ضربه شمشیر خود از پای درآورند و به پایین بیندازند و در مقابل، مهاجمانی که در حال حرکت از پله ها به سمت بالا بودند، فضای کافی برای شمشیرزنی نداشته باشند.

تاریخ استفاده از قانون «حرکت در سمت چپ» حتی به گذشته های بسیار دور بازمی گردد. باستان شناسان شواهدی را کشف کرده اند که نشان می دهد رومی ها نیز گاری ها و کالسکه هایشان را در سمت چپ می راندند و سربازان رومی نیز همیشه در سمت چپ رژه می رفتند.

این رسم حرکت، در سال 1300 پس از میلاد با دستور پاپ بونیفاس هشتم زمانی که اعلام کرد تمام افرادی که به رم سفر می کنند باید در سمت چپ حرکت کنند، به طور رسمی تصویب شد و تا اواخر دهه 1700 میلادی نیز اجرا می شد.

پس از آن استفاده از کالسکه ها و واگن های بزرگ برای حمل و نقل کالا رایج شد. این واگن ها توسط چند جفت اسب کشیده می شدند و صندلی برای راننده نداشتند. به همین دلیل راننده باید برای کنترل اسب ها، روی آخرین اسب سمت چپ می نشست تا دست راستش برای شلاق آزاد باشد.

اما این کار (نشستن راننده روی اسب سمت چپ عقب) تسلط او بر رفت و آمدها در طرف مقابل جاده را دشوار می کرد. به همین دلیل برای اولین بار در سال 1792 میلادی در ایالت «پنسیلوانیا»ی آمریکا قانون «راندن در سمت راست» به تصویب رسید و به تدریج بسیاری از ایالت های کانادا و ایالات متحده از آن پیروی کردند.

در فرانسه نیز فرمانی در سال 1792 میلادی در همین باره صادر شد و ناپلیون بعداً این قانون را در تمام مناطق فرانسه اجرا کرد.

اما در انگلیس درخواست های زیادی برای استفاده از این واگن های عظیم وجود نداشت و وسایل نقلیه کوچکتر انگلیسی نیز صندلی هایی برای نشستن راننده پشت اسب ها داشتند.

ازدحام ترافیک در لندن قرن هجدهم نیز منجر به تصویب قانونی شد که بر اساس آن همه رفت و آمدها روی پل مشهور «لاندن بریج» در سمت چپ باقی می ماند تا از برخوردها کاسته شود.

به گزارش یورونیوز، این قانون در قانون بزرگراه های سال 1835 میلادی نیز گنجانده شد و در سراسر انگلیس به تصویب رسید.

در قرن بیستم حرکت به سمت هماهنگ سازی قوانین رفت و آمد در سراسر اروپا آغاز شد و به این تربیت به تدریج شیوه رانندگی نیز از سمت چپ به سمت راست جاده ها و خیابان ها تغییر کرد که آخرین اقدام در این باره در کشور سوید انجام شد.

امروزه تنها در 35 درصد کشورهای جهان رانندگان همچون انگلیسی ها در سمت چپ رانندگی می کنند. برخی از این کشورها عبارتند از هند، اندونزی، ایرلند، مالت، قبرس، ژاپن، نیوزیلند، استرالیا و ساموآ.

بیشتر این کشورها نیز جزیره ای هستند؛ البته برخی نیز با دیگر کشورها دارای مرز زمینی هستند و به همین دلیل رانندگان وقتی می خواهند از مرز دو کشور عبور کنند باید جهت حرکت خود در جاده ها را نیز از چپ به راست تغییر دهند.

پایان خبر چراغونی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چرا انگلیسی ها در سمت چپ خیابان رانندگی می کنند؟" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چرا انگلیسی ها در سمت چپ خیابان رانندگی می کنند؟"، کلیک کنید.