چند ماده غذایی که باعث بدتر شدن علایم سرماخوردگی می شوند!

چند ماده غذایی که باعث بدتر شدن علایم سرماخوردگی می شوند!

آفتاب نیوز :

درد و خارش گلو، سرفه خشک و کوتاه و گرفتگی بینی از علایم رایجی هستند که معمولا هنگام سرماخوردگی و سایر بیماری های تنفسی آن ها را تجربه می کنیم؛ علایمی که با گذشت زمان بهبود می یابند البته به شرط درمان به موقع و عدم مصرف خوراکی هایی که ممکن است شرایط بیماری را تشدید کنند.

درمان کامل سرماخوردگی حدود 5 روز طول می کشد، اما اگر رژیم غذایی و روش زندگیمان را تغییر ندهیم، شاهد بدتر شدن علایم سرماخوردگی و آنفلوآنزا خواهیم بود.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، ممنوعیت های غذایی در هنگام ابتلا به بیماری های ویروسی فصول سرد سال شامل موارد زیر است:

شیرینی ها

مصرف زیاد قند می تواند سیستم ایمنی بدن را سرکوب کند. افزایش قند خون باعث مهار کار گلبول های سفید خون می شود و عفونت در بدن گسترش می یابد. به علاوه، مصرف شکر باعث افزایش التهاب در بدن می شود.

کربوهیدرات های ساده

این نوع کربوهیدرات ها نیز باعث افزایش قند خون می شوند. البته همه کربوهیدرات ها بد نیستند. نان گندم کامل، غلات کامل و … را در هنگام سرماخوردگی مصرف کنید، چون حاوی فیبر فراوان است و التهاب بدن را کاهش می دهد.

غذا های تند

ادویه های تند اگرچه برای رفع احتقان بینی در هنگام سرماخوردگی مفیدند، اما اگر مبتلا به آنفلوآنزا هستید و از معده درد نیز رنج می برید، به هیچ وجه غذایتان را تند نکنید.

میوه های خانواده مرکبات

اگرچه این میوه ها سرشار از ویتامین C هستند، اما به کسانی که در هنگام سرماخوردگی و آنفلوآنزا معده درد دارند، باز هم توصیه می شود علاوه بر غذا های تند، از مصرف مرکبات اجتناب کنند، چون این میوه ها باعث تحریک معده شده و حالت تهوع را تشدید می کنند.

غذا های چرب

وقتی سرما می خورید یا آنفلوآنزا دارید، اشتهایتان کم می شود. در این هنگام مصرف غذا های چرب التهاب بدن را بالا می برد.

آب نبات های بدون قند

این نوع آب نبات حاوی سوربیتول است که می تواند مشکلات گوارشی را تشدید کند. سوربیتول قابل هضم نیست و می تواند باعث اسهال و ناراحتی معده شود. اسهال در سرماخوردگی خطرناک است، چون باعث کاهش آب بدن می شود.

کافیین

نوشیدنی های کافیین دار بدن را کم آب می کنند. این نوشیدنی ها اگر همراه قند باشند، التهاب بدن را افزایش داده و مقابله با عفونت ها را سخت تر می کنند

غذا های ترد

این غذا ها می توانند گلو را تحریک کرده و سرفه را تشدید کنند. کراکر، آجیل و حتی سبزیجات خام را در هنگام سرماخوردگی مصرف نکنید.

ترشیجات

این غذا ها نیز، چون حاوی سرکه و نمک هستند، التهاب گلو را افزایش می دهند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چند ماده غذایی که باعث بدتر شدن علایم سرماخوردگی می شوند!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چند ماده غذایی که باعث بدتر شدن علایم سرماخوردگی می شوند!"، کلیک کنید.