سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری ازبکستان برای افزایش واردات گاز روس

سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری ازبکستان برای افزایش واردات گاز روس

ازبکستان با هدف جبران کمبود ذخایر گاز و پاسخگویی به تقاضای داخلی رو به رشد، قصد دارد 500 میلیون دلار در توسعه سیستم انتقال گاز طبیعی خود سرمایه گذاری کند تا واردات از روسیه را افزایش دهد.

به گزارش چراغونی، ازبکستان که ذخایر گاز کافی برای پاسخگویی به تقاضای سالانه رو به رشد ندارد، اکتبر گذشته، دریافت گاز از روسیه را آغاز کرد. طبق قرارداد دو ساله با شرکت گازپروم، ازبکستان روزانه 9 میلیون متر مکعب گاز وارد می کند.

پایگاه خبری گازتای ازبکستان در گزارشی با اشاره به یک فرمان دولتی منتشر شده در اوایل فوریه نوشت: برنامه های سرمایه گذاری که از سال 2024 تا 2030 را پوشش می دهد، با هدف حمایت از تلاشها برای افزایش واردات گاز به 32 میلیون متر مکعب در روز، انجام می شود و منابع مالی مورد نیاز آن، از وام دهندگان خارجی تامین خواهد شد.

وابستگی ازبکستان به خرید گاز از خارج، این کشور را به یک واردکننده بزرگ تبدیل کرده است که تفاوت فاحشی نسبت به موقعیت دو سال پیش این کشور است. ازبکستان از نظر دلاری، به ارزش 700 میلیون دلار گاز در سال 2023 وارد کرد و در همین مدت، 530 میلیون دلار گاز فروخت. در سال 2022، صادرات این کشور، 629 میلیون دلار بیشتر از واردات بود.

چین، مشتری اصلی ازبکستان است. قرقیزستان حجم اندکی گاز از تاشکند خریداری می کند، اما منظم بودن این تحویل هم قطعی نیست. باکیت توربایف، وزیر کشاورزی قرقیزستان مجبور شد اول فوریه، به پارلمان کشورش اطلاع دهد در نتیجه کاهش 10 برابری تحویل گاز از سوی ازبکستان، شهر جنوبی اوش، با کمبود گاز روبرو شده است.

طبق اعلام گازپروم که زیرساخت گاز قرقیزستان را کنترل می کند، کاهش تحویل سوخت، به دلیل کاهش ذخایر در میادین ازبکستان و افزایش مصرف داخلی در این کشور در پی سرمای شدید بوده است.

مقامات ازبکستان در گذشته گفته بودند که قصد دارند تا سال 2025، صادرات گاز را به طور کامل متوقف کنند.

برخی از تحلیلگران از این وضعیت به عنوان گواهی بر ناکامی دولت در مدرن سازی صنعت انرژی در زمان مناسب، یاد می کنند. منابع انرژی ازبکستان می بایست این کشور را در موقعیتی عالی قرار می داد تا بتواند نیازهای جمعیتی که به سرعت در حال رشد است را برآورده کند.

وزارت انرژی ازبکستان برآورد کرده که ذخایر گاز قطعی این کشور، حدود 1.86 تریلیون متر مکعب است. اما نرخ استخراج در دهه گذشته ثابت یا حتی رو به کاهش بوده، در حالی که تقاضای داخلی رشد کرده است. تولید 48.9 میلیارد متر مکعب گاز در سال 2022، کاهش 4 درصدی نسبت به سال پیش از آن داشت. تولید گاز ازبکستان در سال میلادی گذشته هم با کاهش روبرو شد و به 46.7 میلیارد متر مکعب رسید.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در همین حال، برخی از میادین گازی توسعه یافته ازبکستان تقریبا دچار تقلیل کامل ذخایرشان شده اند.

پایان خبر چراغونی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری ازبکستان برای افزایش واردات گاز روس" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری ازبکستان برای افزایش واردات گاز روس"، کلیک کنید.