اربعین پدیده ای زنده، پویا و در حرکت است

اربعین پدیده ای زنده، پویا و در حرکت است

نشست علمی «حدوث و چیستی اربعین و جایگاه آن در منظومه دین» از سوی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و با همکاری دبیرخانه «نخستین کنگره بین المللی اربعین و آینده علمی- فرهنگی جهان اسلام» برگزار شد.

به گزارش چراغونی، ابتدا دبیر علمی نشست حسین هنرور صدیقیان، عضو هییت علمی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، با بیان حدیثی از امام حسن عسکری(ع) که زیارت اربعین را یکی از پنج ویژگی مومن می دانند، بر اهمیت این موضوع از نگاه دین تاکید کرد.

وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان عالی ترین مرجع تصمیم گیری در عرصه های فرهنگی کشور می تواند با بهره گیری از ظرفیت بزرگ اربعین، مناسبات جهان اسلام را رقم بزند.
هنرور مسایلی را در سطح راهبردی در عرصه فرهنگ اربعین از جمله فقدان برنامه ریزی جدّی در جهت افزایش کمّی تعداد راهپیمایان را برشمرد و ادامه داد: عدم توجه به دو جنبه وحدت و کثرت در برنامه ریزی فرهنگی مسیله دیگری است و منظور این است که باید به تنوع فرهنگی اقوام و خرده فرهنگ ها و مذاهب گوناگون در مناسک اربعین توجه شود و با انسجام بخشی به آنها در راستای ایجاد وحدت اقدام شود.
عضو هییت علمی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه، بی توجهی به مسیله بازتولید قدرت نرم در جهت پیاده سازی اهداف تمدنی را مسیله دیگری در پدیده کم نظیر پیاده روی اربعین دانست و بیان کرد: عدم انعکاس خبری این اجتماع عظیم انسانی مسیله دیگری است، چرا که علیرغم بایکوت خبری توسط رسانه های غربی در داخل کشور نیز چندان به این موضوع پرداخته نمی شود.

در ادامه این نشست حجت الاسلام والمسلمین سیدمطهر سیدعلیزاده، پژوهشگر و عضو شورای مرکزی فعالان مردمی اربعین به ایراد سخنرانی خود با عنوان  «حدوث و چیستی اربعین حسینی»  پرداخت.

وی گفت: صحبت کردن اربعین باید از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار گیرد. اربعین همانند یک رسانه عمل می کند و پیام عاشورا را به جاهای دیگر می رساند. اربعین این ویژگی را دارد که وقتی به جهانیان برسد بر قلوب آنها تاثیر می گذارد. امروز نه تنها شیعیان بلکه بسیاری از آزادگان جهان از جمله مسیحیان، در این مراسم حضور پیدا می کنند. اربعین صرفاً یک زیارت و مناسک سالانه نیست بلکه پدیده ای زنده، پویا و در حرکت است و تمام این پدیده، در مسیر هدایت الهی است. اگر ماهیت اربعین، تجمع احرارِ عالم در راستای ضدّیت با ظلم و ستم و نجات آزادمردان عالم است، در این صورت شیوه برگزاری آن متفاوت خواهد بود و برنامه ریزی دولت ها و فعالان مردمی تغییر می کند.

در ادامه نشست حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد صادقی آرمان، پژوهشگر و فعال فرهنگی سخنرانی خود را با عنوان  «جایگاه اربعین حسینی در منظومه فکری مقام معظم رهبری»  ارایه داد.

وی گفت: مخاطبین اربعین از دیدگاه مقام معظم رهبری عبارتند از: حاضرین، غیرحاضرین، شیعیان عالَم و همه آزادگان در سرتاسر دنیا. مقام معظم رهبری در بیانات خود، به عدم انحصار مذهبی در راهپیمایی اربعین اشاره می کنند. مورد دیگر در منظومه فکری ایشان، الگوهایی است که باید استفاده شود. همچنین انجام بروزرسانی های لازم و توجه به اقتضایات زمان و غلبه بر دستگاه تبلیغاتی غرب از دیگر تاکیدات رهبر انقلاب است.

وی یادآوری کرد: رهبر انقلاب تاکید دارند که فعالیت فرهنگی و تبلیغی در این ایام باید به خوبی پیگیری شود. هدف اصلی نباید این باشد که در آن روز فلان مقدار غذا به زوار بدهیم بلکه باید در حین کار، اقدام به تبلیغ و فعالیت فرهنگی هم بکنیم.

وی افزود: پوشش دو بعد ایمان و عاطفه باید در همه خدمات اربعین محقق شود. رهبر انقلاب به چند ماموریت مهم پیاده روی اربعین اشاره می کنند که شامل «ایجاد و نمایش وحدت»، «احیای حادثه کربلا از طریق تبیین و تغییر نگرش»، «مبارزه حق علیه باطل»، «ادعیه و زیارات مرتبط با اربعین» و «ارایه الگو» می شود.

پایان خبر چراغونی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اربعین پدیده ای زنده، پویا و در حرکت است" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اربعین پدیده ای زنده، پویا و در حرکت است"، کلیک کنید.