با این رژیم غذایی شب ها راحت بخوابید

با این رژیم غذایی شب ها راحت بخوابید

آفتاب نیوز :

دانشمندان دانشگاه اوپسالا سوید، تاثیر رژیم غذایی پرچرب / پرقند، که به عنوان رژیم غذایی ناسالم نیز شناخته می شود، را بر خواب بررسی کردند.

محققان دریافتند که پس از مصرف رژیم غذایی ناسالم، کیفیت خواب عمیق در شرکت کنندگان در مقایسه با زمانی که از رژیم غذایی سالم تری پیروی می کردند بدتر شد.

اگرچه طول مدت خواب و ساختار کلی خواب بین دو رژیم غذایی تفاوت معنی داری نداشت، رژیم غذایی ناسالم با کاهش کیفیت خواب عمیق و تغییر در برخی الگو های خواب همراه بود.

این مطالعه، با هدف جمع آوری شواهد مبتنی بر مداخله با بررسی تاثیر این رژیم غذایی بر الگو های خواب در افراد سالم انجام شد.

گروهی متشکل از 15 مرد سالم در مطالعه ای شرکت کردند که در آن دو رژیم غذایی متفاوت به آن ها داده شد. آن ها به طور تصادفی به مدت یک هفته به یک رژیم غذایی پرچرب / پرقند یا رژیم غذایی کم چرب / کم قند تقسیم شدند.

پس از هر رژیم غذایی، محققان الگو های خواب شرکت کنندگان را با استفاده از روشی به نام پلی سومنوگرافی، یک تکنیک نظارت بر خواب، در یک محیط آزمایشگاهی ثبت کردند.

آن ها مدت زمان خواب و همچنین مراحل و الگو های مختلف خواب از جمله مواردی مانند الگو های نوسانی و امواج آهسته بررسی کردند.

این مطالعه نشان داد که مدت زمان خواب بین دو رژیم غذایی تفاوت قابل توجهی ندارد.

هنگام مقایسه دو رژیم غذایی مختلف، محققان دریافتند که ساختار خواب پس از یک هفته در هر رژیم غذایی مشابه باقی می ماند.

با این حال، هنگامی که آن ها رژیم غذایی پرچرب و قند را با رژیم غذایی کم چربی و قند مقایسه کردند، متوجه شدند که رژیم اول با کیفیت پایین تری از ویژگی های خواب در طول خواب عمیق مرتبط است.

این ویژگی ها شامل توان دلتا، که معیاری برای سنجش امواج آهسته مغز است، نسبت امواج دلتا به امواج بتا و دامنه امواج آهسته بود.

همه این تغییرات نشان می دهد که کیفیت خواب عمیق در رژیم غذایی پرچرب / پرقند کاهش می یابد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "با این رژیم غذایی شب ها راحت بخوابید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "با این رژیم غذایی شب ها راحت بخوابید"، کلیک کنید.