بیشترین حوادث ناشی از کار متعلق به صنعت ساختمان

معاون روابط کار وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از کاهش 14 درصدی حوادث ناشی از کار در سال گذشته خبر داد و بیشترین نرخ حوادث را مربوط به ساختمان سازی دانست.

به گزارش چراغونی، ارتقای ایمنی به منظور کاهش حوادث ناشی از کار از جمله مطالبات مهم جامعه کارگری و کارفرمایی به شمار می رود و وزارت کار در دولت سیزدهم اقدامات موثری درباره کاهش حوادث ناشی از کار، گسترش آموزش و رعایت نکات ایمنی در پیش گرفته که منجر به کاهش آمار تلفات و حوادث ناشی از کار شده است.

معاون روابط کار وزارت کار از وجود یک میلیون کارگاه فعال زیر 10 نفر نیروی کار در کشور خبر داد و گفت: 4 درصد از تولید ناخالص کشورها در سال برای حوادث کار و بیماری های شغلی هزینه می شود که این عدد در ایران نیز قابل توجه است.

یکی از مهم ترین دستاوردهای دولت در مسیر ارتقای فرهنگ ایمنی و بهداشت کار، کاهش نرخ آسیب های شغلی بوده است. در حال حاضر موضوع صیانت از نیروهای کار یکی از اولویت های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و در این راستا بیش از 22 هزار کمیته حفاظت فنی در سطح کشور و در کارگاه های بالای 25 نفر به منظور حفاظت از نیروی کار شکل گرفته است.

آمارهای جهانی نیز حاکی از آن است که بر اثر وقوع حوادث ناشی از کار به طور متوسط سالانه 2 میلیون و 800 هزار نفر فوت می شوند. کارشناسان معتقدند مهم ترین پیامد صیانت از نیروی کار ارتقای رشد و بهره وری در بنگاه است و زمینه حمایت از پایداری مشاغل و حفظ اشتغال در واحدها را فراهم می کند.

سید صولت مرتضوی – وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این باره به آمار تلفات جاده ای اشاره کرده و می گوید: فوت سالانه 20 هزار نفر در حوادث جاده ای زیبنده کشور نیست.

وی می گوید: بخشی از حوادث مربوط به خودرو و جاده است اما بخشی به راننده و رعایت اصول ایمنی بر می گردد.تحلیل ها نشان می دهد عمده حوادث جاده ای در 30 کیلومتری شهرهاست که ناشی از خستگی راننده رخ می دهد و در این حوزه باید آموزش های لازم به افراد داده شود.

وزیر کار معتقد است: یکی از مهمترین رسالت ها، آموزش به منظور استحکام و ایمنی در کار است و آموزش همگانی منجر به افزایش کیفیت فعالیت های تولیدی و بهداشت کار می شود.

در همین راستا علی حسین رعیتی فرد ـ معاون روابط کار وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از کاهش 14 درصدی حوادث ناشی از کار در سال گذشته خبر داده و می گوید:بیشترین حوادث ناشی از کار در بخش ساختمان سازی اتفاق می افتد و از مجموع 711 فوتی ناشی از حوادث کار 380 نفر در کارگاه های ساختمانی رخ داده است.

وی از فعال شدن کمیته های بازرسی کارگاه ها به منظور به حداقل رسیدن مشکلات این حوزه خبر داد و با اشاره به الحاق جمهوری اسلامی ایران به مقاوله نامه 155 ایمنی و بهداشت کار در دو سال گذشته، اظهار کرد: 4 درصد از تولید ناخالص کشورها در سال برای حوادث کار و بیماری های شغلی هزینه می شود که این عدد در ایران نیز قابل توجه است.

بیشترین حوادث ناشی از کار متعلق به صنعت ساختمان

به گفته معاون وزیر کار آموزش کارفرمایان کارگاه های زیر 10 نفر نیروی کار و آموزش 10 هزار نفر از فعالان مشاغل خانگی و زنان سرپرست خانوار از جمله اقدامات صورت گرفته در راستای کاهش مشکلات و حوادث در این حوزه است و وجود یک میلیون کارگاه فعال زیر 10 نفر نیروی کار نشان از اهمیت این موضوع است.

آموزش کارفرمایان کارگاه های زیر 10 نفر نیروی کار و آموزش 10 هزار نفر از فعالان مشاغل خانگی و زنان سرپرست خانوار از جمله اقدامات صورت گرفته وزارت کار در راستای کاهش مشکلات و حوادث ناشی از کار است.در راستای صیانت از نیروی کار در سطح ملی و بین المللی مقاوله نامه 155 ایمنی و بهداشت شغلی سازمان بین المللی کار آذر ماه سال 1400 به تصویب مجلس رسید و جهت اجرا از سوی رییس جمهور به وزارت کار ابلاغ شد. به موجب این مقاوله نامه هر کشور عضو با توجه به شرایط و رویه های ملی و با مشورت با تشکل های کارفرمایی و کارگری منتخب، باید سیاست ملی منسجمی را در خصوص ایمنی و بهداشت شغلی و محیط کار تدوین و اجرا کنند و به طور دوره ای مورد بازنگری قرار دهد.

فرایند پیوستن جمهوری اسلامی ایران به مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی پس از طی گام های قانونی و با حمایت شرکای اجتماعی به سرانجام رسید. پیوستن ایران به این مقاوله نامه در راستای بهبود شرایط کار و حفظ حقوق کارگران مطابق با استانداردهای بین المللی صورت گرفت.

به گزارش چراغونی، به اعتقاد کارشناسان، آموزش رمز اصلی پیشگیری از حوادث ناشی از کار است و کارگاه ها باید رعایت نکات ایمنی و حفاظتی را در دستور کار قرار بدهند. مطابق ماده 95 قانون کار، نظارت مستمر بر حوزه ایمنی کار و مسیولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشت کار بر عهده کارفرمایان گذاشته شده است. هر گاه بر اثر عدم رعایت مقررات مذکور از سوی کارفرما یا مسیولین واحد حادثه ای رخ دهد، شخص کارفرما یا مسیول مذکور از نظر کیفری و حقوقی و مجازات های مندرج در این قانون مسیول است.

پایان خبر چراغونی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بیشترین حوادث ناشی از کار متعلق به صنعت ساختمان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بیشترین حوادث ناشی از کار متعلق به صنعت ساختمان"، کلیک کنید.