زنبورها جهان را رنگ آمیزی کرده اند، اما چگونه؟

به گزارش چراغونی، این تحقیق اقدام به شبیه سازی منظره اولین گیاهان گل دهنده مربوط به چندین میلیون سال پیش کرده است تا از این طریق دیده شدن آنها برای گرده افشان هایی مانند زنبورها و پرندگان را آزمایش کند.

بر اساس گزارش ایرنا، «آلن دورین» از دانشکده فناوری اطلاعات و مولف اصلی این گزارش تحقیقی می گوید حشراتی مانند زنبورها مدت ها قبل از ظهور اولین گل ها درک بینایی را ایجاد کرده بودند تا بتوانند پرواز کنند و خود را با موقعیت سنگ ها، برگ ها، چوب ها و پوست درختان تطبیق دهند.

دورین افزود: نتایج ما ثابت کرد که اولین گل ها رنگ های خیره کننده تری ایجاد کردند تا بتوانند خود را از پس زمینه های کسل کننده تر متمایز کنند و گرده افشان های دوران باستان را جذب کنند.

این محققان به منظور آزمایش اینکه آیا زنبورها محیط کنونی خود را همانطور می بینند که نیاکان آنها محیط خودشان را می دیدند، درک رنگ زنبورها را با محیط های شبیه سازی شده پیشاتاریخی آزمایش کردند.

زنبورها جهان را رنگ آمیزی کرده اند، اما چگونه؟

دورین در این خصوص توضیح داد: با توجه به اینکه استرالیا از لحاظ زمین شناسی یک قاره باستانی است، ما برای شبیه سازی مناظر زمان ظهور اولین گل ها در دوره مزوزوییک (Mesozoic) بین 252 تا 66 میلیون سال پیش، از اندازه گیری های طیف رنگ از بوته زارهای استرالیا استفاده کردیم.

«آدریان دایر» از دیگر مولفان این تحقیق خاطرنشان کرد، این اولین باری است که یک پیوند مشخص و واضح نشان می دهد که چطور درک بینایی گرده افشان های باستانی و زنبورهای امروزی، راهنمایی برای تکامل رنگ گل ها بوده است.

وی افزود: اکنون متوجه می شویم که زنبورها مانند نیاکان آنها دریافت کنندگان رنگ فرابنفش، آبی و سبز دارند که توضیح می دهد چرا برخی گل های امروزی اغلب رنگ های متداولی مانند زرد را در گلبرگ های خود ایجاد کرده اند و این پاسخی به آن چیزی بوده است که می توانسته به آسانی توسط زنبورها دیده شود. یافته های این تحقیق به درک این مساله کمک خواهد کرد که گونه های گیاهی چگونه در دوران معاصر گرده افشانی می کنند و در نتیجه از این طریق می توان به پیشبرد مطالعه کشاورزی هوشمند یاری رساند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زنبورها جهان را رنگ آمیزی کرده اند، اما چگونه؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زنبورها جهان را رنگ آمیزی کرده اند، اما چگونه؟"، کلیک کنید.