ایران – ژاپن؛ کت تن کیست؟

ایران – ژاپن؛ کت تن کیست؟

مهدی طارمی، روز گذشته در تمرین تیم ملی حاضر بود. با وجود آنکه در دیدار قبل اخراج شده و امروز بزرگ ترین غایب تیم ملی فوتبال است، ولی در کنار سایر بازیکنان با روحیه بالا مشغول تمرین کردن است. «کت؟ تن تو». این پاسخی است که یکی از خبرنگاران به او می دهد.

به گزارش چراغونی، به سمت خبرنگاران می چرخد و از دور می پرسد «فردا کُت تن کیست؟». ابتدا تعدادی متوجه پرسشی که مهدی طارمی دارد، نمی شوند. این بار با صدای بلندتری سوالش را تکرار می کند. حالا به وضوح مشخص است اشاره مهاجم سه گله تیم ملی ایران در این تورنمنت به بازی با ژاپن است. مهدی طارمی، روز گذشته در تمرین تیم ملی حاضر بود. با وجود آنکه در دیدار قبل اخراج شده و امروز بزرگ ترین غایب تیم ملی فوتبال است، ولی در کنار سایر بازیکنان با روحیه بالا مشغول تمرین کردن است. «کت؟ تن تو». این پاسخی است که یکی از خبرنگاران به او می دهد. با سر اشاره می کند که از پاسخ راضی نشده است. یکی دیگر می گوید «فردا که کت قطعا تن سردار آزمون است». مهدی طارمی دوباره با علامت دست این پاسخ را رد می کند؛ او به پیراهن تیم ملی که به تن دارد اشاره می کند و می گوید «فردا کت تن ماست».

شرق نوشت: فردای مهدی طارمی، همین امروز است. درست در زمانی که هنوز مشخص نیست ظهر است یا بعدازظهر شروع شده، تیم ملی باید در حساس ترین بازی اش در این دوره از رقابت های جام ملت های آسیا به مصاف ژاپن برود. ژاپنی ها پیش از این دیدار، تیم اول آسیا در رنکینگ هستند و ایران تیم دوم. پس طبیعی است که عنوان شود این بازی «فینال زودرس» است. شاید اگر همه چیز طبق برنامه پیش می رفت و ژاپن آن شکست غیرمنتظره مقابل عراق در مرحله گروهی را متحمل نمی شد، این بازی در فینال شکل می گرفت، ولی خوب یا بد، عراق، ژاپن را به این سوی جدول فرستاد تا جدال حساس ایران – ژاپن در مرحله یک چهارم نهایی این جام برگزار شود؛ دیداری که با توجه به تمرکز رسانه ای که یکی، دو روز گذشته روی آن وجود داشته، می توان گفت مهم ترین بازی تا به اینجای رقابت هاست.

ژاپن رقیب سرسخت و قابل احترامی برای فوتبال ایران است. دوره پیش که ایران با کارلوس کی روش مصمم شده بود تا هر طور شده به فینال برسد، همین ژاپن از راه رسید و در نیمه نهایی یقه تیم ملی را گرفت. شکست در آن بازی آن هم با نتیجه سنگین 3 بر صفر چیزی نیست که بشود از یاد برد. حالا اسمش را انتقام یا انگیزه هم بگذارند، در اصل ماجرا تفاوتی ایجاد نمی کند، چون تیم ملی برای رسیدن به جمع چهار تیم برتر آسیا چاره ای به غیر از شکست دادن سامورایی ها در این دیدار ندارد. کار، ولی حسابی سخت است. ژاپن نه تن ها در تاریخ جام ملت های آسیا به ایران نباخته بلکه اجازه نداده که حتی برای یک بار هم که شده دروازه اش باز شود. این دو تیم پیش از این چهار بار در همین تورنمنت مقابل یکدیگر قرار گرفته اند که نتیجه به قدر کافی یک طرفه از آب درآمده است: ژاپن هر چهار دیدار را برده و گلی هم از تیم ملی ایران نخورده است. شاید مرور همین آمار به خوبی بیانگر شرایط سخت تیم ملی فوتبال ایران در مواجهه با این تیم آسیای شرقی که تا به الان چهار بار قهرمان آسیا شده، باشد، ولی مسیله اینجاست که اگر قرار باشد طلسم 48 سال قهرمان نشدن ایران در جام ملت ها شکسته شود، باید این کابوس تلخ ژاپنی ها هم محو شود. بدیهی است اگر چنین اتفاقی رخ دهد آن وقت آمار بد تیم ملی در جام ملت ها مقابل ژاپن، اندک میلی به سمت بهبود پیدا می کند. به ویژه اینکه ژاپنی ها در این دوره از مسابقات تمرکز کافی را در خط دفاعی نداشته اند و در هر چهار دیدار قبلی شان گل خورده اند. ژاپن علاوه بر عراق از تیم هایی نظیر اندونزی، ویتنام و بحرین هم گل خورده تا این امید نزد مهاجمان تیم ملی ایران شکل بگیرد که بالاخره طلسم گل نزدن در جام ملت های آسیا مقابل این تیم آسیای شرقی شکسته شود. اگر چنین شود و طلسم اول شکسته شود آن وقت رسیدن به اولین پیروزی در جام ملت های آسیا مقابل همین تیم هم در دسترس خواهد بود. درست است که ایران در این بازی مهدی طارمی را در ترکیب ندارد و جای خالی اش در خط حمله حس خواهد شد، این هم درست که ژاپن در ترکیبش ستاره هایی دارد که این روزها در اشتوتگارت، مونشن گلادباخت، آرسنال، لیورپول، برایتون، سوسیه داد و… بازی می کنند، ولی همان طورکه علیرضا بیرانوند می گوید، نباید از کنار قدرت تیم ملی ایران و بازیکنانی که این روزها در ترکیب حضور دارند، به سادگی عبور کرد. «بازی می توانست در فینال باشد و حیف است که یکی از این دو تیم حذف شوند. ژاپن نشان داده که پیشرفت کرده و بازیکنان بزرگی دارد که در تمام تیم های مطرح دنیا بازی می کنند، ولی ما هم برای موفقیت به اینجا آمده ایم و می خواهیم اتفاق مهمی برای مردممان رقم بزنیم. دعای 80، 90 میلیون ایرانی پشت سر ماست و می خواهیم کاری کنیم که دل مردم شاد شود».

پایان خبر چراغونی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ایران – ژاپن؛ کت تن کیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ایران – ژاپن؛ کت تن کیست؟"، کلیک کنید.